Nie každý musí makať na svojom. Bez freelancerov by nevzniklo veľa skvelých nápadov.

Pracoval pre nemecké aj rakúske firmy. Do HUBu sa dostal vďaka švajčiarskemu startupu. Je softvérový inžinier so slabosťou pre mobilné iOS appky. Náš Daniel je jedným z najväčších makačov, akých poznáme – denne pomáha ako freelancer iným projektom stať sa skutočnosťou a pracuje aj na sebe samom. Má jasný ciel: aby život nepretiekol popri ňom, kým on bude drtiť “nejaký ten kód”.

Startupisti vs. Freelanceri

Byť podnikateľ či startupista je in. A tak trochu dúfam, že vždy bude a mnohí mladí ľudia to budú skúšať s vlastnými ideami a biznisom. Rovnako potrební sú však pre našu ekonomiku aj freelanceri. A ešte potrebnejší sú pre všetkých rozbiehačov. Bez nich by ich vlastné projekty nešli tak rýchlo a ľahko a niekedy  by nešli vôbec.

V HUBe sa nám podarilo vytvoriť dobrý pomer – 40: 60% pre freelancerov. Jedným z nich je aj Daniel Ganz. Už pár mesiacov má v našich životoch aj u nás svoje vlastné fix desk miesto. Prišiel spolu so Cedricom pracovať na jeho startupe JetQuote. Cedric hľadal posily do tímu a on si hľadal zaujímavý projekt. Chémia a referencie urobili svoje a Daniel maká okrem iného v týchto dňoch aj na JetQuote iPhone appke.

Daniel

Daniel Ganz

“Na Nemcoch mi vyhovuje ich presnosť”

Daniel zbieral skúsenosti z príležitostí, ktoré mu život poskytol. Na strednej sa od bežných hier dostal k programovaniu. Začali ho fascinovať neobmedzené možnosti pri tvorbe aplikácií. Začal si vytvárať svoj vlastný svet podľa toho, čo napísal do zdrojového kódu. Nasledovalo štúdium informatiky. Medzi tým si však vyskúšal aj hrať v kapele a uvažoval o kariére hudobníka. Za najlepšiu pracovnú skúsenosť bez váhania označuje prácu pre Nemcov na viacerých projektoch. Imponuje mu ich presnosť a precíznosť, z ktorej sa snažil veľa pochytiť.

Okrem samotného programovania sa zameriava z časti aj na tvorbu návrhu a architektúru riešenia. V Rakúsku sa podieľal na štátnom projekte aplikácie na schvaľovanie liečiv. V Nemecku na SSO komponente pre predplatiteľov novín tvoril aj appku, ktorá pomáhala reklamnej agentúre generovať reklamné plagáty pre jednotlivé regióny a predajne.

Obľúbený projekt sa však snaží nemať. Nechce si tak brať šancu, že by k ostatným pristupoval s menšou chuťou. Ako hovorieva, keď sa tak spätne obzrie, každý projekt mu otvoril oči a posunul ho dopredu vo veľmi špecifickej oblasti.

“8 hodín spím, 8 hodín trávim v práci plus transport a podobne, takže reálne na vlastnú realizáciu alebo oddych zostávajú tak 2 až 3 hodiny denne, čomu sa ťažko dá hovoriť dobre prežitý život. Takže som sa rozhodol asi niekedy na vysokej škole, že nebudem rozdeľovať prácu a “život“ a proste všetko čo robím je to, čo chcem robiť a vedome žijem môj život. Od toho sa odvíjajú potom ďalšie rozhodnutia.”

Daniel má rád keď sa robí zmysluplná a poriadna robota, za ktorú sa môže postaviť. V Nemecku pričuchol ku konceptu “craftsmanship”, čo podstate znamená, že svoju prácu robí ako majster remeselník / virtuóz.

Daniel Ganz

Danielové Members’Breakfast

Poriadne a čo najlepšie ako vie a aj tam, kde to nie je vidno. Primárne ani nie až tak pre klienta alebo zákazníka, ale hlavne pre seba, pre svoje zdokonaľovanie a dobrý pocit na duši. A to sa nám páči. Okrem práce tak pristupuje Daniel aj k svojmu životu. Žije ho naplno. Nevzdáva sa svojich záľub pre prácu. Naopak, vždy sa snaží nájsť ďalší smer a tak sa dal v posledných mesiacoch na parkour. Najbližšie to možno bude kurz športového pilota a prekonanie svojho strachu z výšok.

Hoci momentálne pomáha iným, raz sa plánuje pustiť aj do vlastných biznis nápadov. Freelancering vníma ako skvelú príležitosť mnohému sa naučiť, spoznať tých správnych ľudí a našetriť si na vlastný štart. Do prvých vlastných riešení sa už pustil a my mu držíme mu palce a veríme, že jeho ďalšie nápady sa zhmotnia práve u nás v HUBe.

Ak sa chceš poradiť o tom, ako chytiť životné šance, aké to je makať sám na seba a byť freelancerom nielen na domácom trhu či máš chuť pokecať o zladení života a práce – Daniel je tvoj človek. Stretneš ho u nás v HUBe a na všetkých akciách, ktoré stoja zato ;) Staň sa našim členom alebo zavítaj na najbliží event.