nataliajakubcova14@gmail.com'

Software, ktorý pomáha hendikepovaným

Náš člen Janko Januška sa dlhodobo venuje optimalizácii pre vyhľadávače – takzvanému SEO. Cieľom vyhľadávačov je poskytovať na otázky užívateľov tie najlepšie odpovede. Aby to dokázal urobiť, musí vedieť spracovať obsah webu. Vyhľadávač sa snaží v ňom zorientovať a porozumieť mu ako človek. Všíma si nadpisy, obrázky a veľa ďalších drobností. Janko vytvára software Spotibo, ktorý pomáha SEO špecialistom zistiť, či je ich web zrozumiteľný pre hendikepovaných.

Webová aplikácia Spotibo skontroluje web „očami“ stroja a užívateľovi následne zobrazí, ako stránkam na webe rozumie a upozorní ho na problémy, ktoré sa na webe nachádzajú. Nevidiaci častokrát využívajú čítačky obrazu a Spotibo dokáže tvorcu webovej stránky upozorniť, ak čítačka nedokáže opísať užívateľovi obrázok či prečítať text. Momentálne si ho môže ktokoľvek odskúšať, stačí ak požiada o prístup na webe Spotibo

V súčasnosti je nástroj určený najmä pre SEO špecialistov. Postupne ho upravujeme tak, aby s ním dokázal pracovať ktokoľvek, aj bloger, ktorý si chce overiť, či je jeho obsah prístupný naozaj pre každého.

Spotibo začínal ako projekt jedného človeka – Janka Janušku. Dostal sa s ním do užšieho výberu Impact Inkubátora a práve vďaka intenzívnym mentoringom a podpore, ktorú počas pár mesiacov Inkubátora získal, sa tím rozrástol až na šesť členov.

V tíme sú okrem Janka dvaja programátori Milan a Slávo, marketingová manažérka Gabika či advisor Ľubo. Najnovším prírastkom do tímu je Baška Bošková, ktorá spolu s Jankom sedí u nás v Impact Hube. Predtým sa venovala najmä digitálnemu marketingu, v tíme Spotibo je SEO špecialistkou. „Momentálne je pre mňa najväčšou výzvou lepšie pochopiť technické SEO, ktoré ma doposiaľ v predchádzajúcich prácach obchádzalo. Technická časť Spotiba je pre mňa stále sčasti novinkou.“ Keď práve nerobí analýzy a nevymýšľa nové stratégie, cestuje po celom svete.

Čo pre nich projekt Spotibo znamená? „Pocity šťastia, občas neistoty, jednoducho štvoritá zmrzka nových skúseností. Nejako sa stalo, že sa v Spotibe spojili ľudia s podobnými hodnotami. Kolegovia sú pre mňa veľkou oporou,“ hovorí Janko. Pre Bašku je Spotibo výzvou, no práca ju veľmi teší a napĺňa.

Projekt Spotibo sa prihlásil aj do prezidentovej výzvy proti extrémizmu. „Vďaka výzve nás k sebe prijala iniciatíva Konspiratori.sk, ktorá zverejňuje databázu webstránok s pochybným či klamlivým obsahom. Spolu s nimi sme sa zúčastnili finále výzvy v Prezidentskom paláci. Našou úlohou je zaistiť, aby pochybné weby v menšej miere prepadávali filtrom Googlu a ľudia sa viac dostávali k informáciám z overených zdrojov.“ Iniciatíva Konšpirátori.sk bola zaradené do výberu piatich najlepších projektov.

Pre Janka aj Bašku je Impact Hub ideálnym miestom pre prácu. Okrem príjemného pracovného prostredia našli v Hube aj priestor na networking, a najmä potrebnú pomoc na rozbehnutie ich pozitívneho projektu.

Autor: Katarína Vargová