Pracovať v zahraničí a žiť doma na Slovensku. Aj takto sa to dá.

Obaja sú zaplavení e-mailami rovnako ako my. Riešia bežné pracovné problémy. Pracujú tak tvrdo, ako každý človek, ktorý makať chce. Pracujú však inak, ako je na Slovensku zvykom. Z nášho HUBu tvoria pre zahraničné firmy a denne pomáhajú novým produktom a službám na zahraničných trhoch. Mohli ostať mimo Slovenska, rozhodli sa však vrátiť a nájsť spôsob, ako zlúčiť ich prácu s ich domovom.

„Deň začíname standup meetingom, kde každý povie, čo robil, čo robiť bude a aké má problémy. Toto sme mali zaužívané ešte kým som pracoval v kancelárii v Edinburghu. A teraz to robíme cez Skype.“

Dávid Lazár. UX manažér pre anglický Make it Social, ktorý vám umožní funkcionalitu skupinového bookingu pre váš biznis, zdvihne príjmy a zozbiera zaujímavé dáta.

Dávid je súčasťou malého tímu, v ktorom rieši dizajn, UX a front-end časť projektu a následne jeho „marketing“, keď je release projektu hotový. Najprv skúsil Glasgow a neskôr prišiel tento job v Edinburgu. V zahraničí pracuje už vyše 2-och rokov. Ako každý chcel byť častejšie s rodinou a kamošmi doma na Slovensku. Cudzina mu dala veľa a nie všetkého sa chcel hneď vzdať. Našiel však spôsob, ako to celé spojiť – byť doma a pracovať v zahraničí naraz.

coworking

Iba na skúšku a uvidíme

Postupne postretával ľudí aj celé tímy, ktoré pracovali formou telecomutingu a uvedomil si, že aj s jeho prácou by to šlo. Dávid je ten typ človeka, z ktorého máte pocit, že všetko je možné a tak aj bolo. Predostrel tieto rôzne fungujúce príklady šéfovi, vyjednal s ním testovanie jeho nápadu a vrátil sa na Slovensko.

Podmienky sme stanovili tak, že budem pracovať v coworkingovom centre a budem chodiť do Edinburghu vždy na pár dní v mesiaci, aby sa kontakt s ostatnými nevytratil.“  V tom čase našiel HUB, vtedy otvorený len pár mesiacov. Začal si zvykať na prácu v komunite a dnes to má skvelo nadizajnované ;). Časť práce urobí z domu, časť z HUBu. Sem tam sa zase vyberie späť do Edinburghu. On aj kolegovia to hodnotia pozitívne. „Aj keby som mohol pracovať z domu, práca odtiaľto je veľké plus, pridáva motiváciu a zároveň pracujem v príjemnom prostredí. Myslím, že máme dobre nastavený systém. Hodinový posun oproti UK mne osobne nevyhovuje, ale to je minimálny problém :)“. 

„Oznámila som, že plánujem ísť späť domov. Keď môj šéf zistil, že ma naozaj neprehovorí, aby som zostala, navrhol mi prácu zo Slovenska.“

Janka Balušíková. Head of E-mail pre nemeckú agentúru evania.

Denne dohliada na e-mailovú databázu a kampane v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Píše, volá, sleduje reporty. Plánuje projekty pre legálne získavanie nových adries. A ako klasická „hlava“ – rieši problémy. A tie sú vždy ;). Popri tom všetkom sa stretáva s Google Analytics, AdWordsom, Adobe design Suite a nemeckým slovníkom. Najnovšie ju v rámci práce „našla“ aj téma video marketingu a sama je zvedavá, čo jej prinesie.

coworking Impact HUB

Málokto by si pomyslel, že „head of hocičoho“ môže pracovať mimo bežný lokálny office, Janka však kvôli priateľovi a rodine chcela späť na Slovensko. Do Berlína chodieva každý mesiac a konferenciám v Nemecku sa tiež nevyhne. Má však všetko čo chcela a dobrý kontakt s kolegami ostal tiež. Do HUBu k nám „dofrčala“ na bicykli, po 2-och mesiacoch už mala vlastné miesto a dnes ju nájdeš vo FIX Zóne, makať a spoznávať príbehy ostatných.

„Cítim sa tu fajne, hlavne teraz keď mám vlastné kľúče a môžem si prísť a odísť kedy chcem. Ale hlavne nie som sama doma. Mám tu kontakt s inými ľuďmi, ktorí taktiež makajú na svojich zaujímavých projektoch. Vibruje to tu energiou, to je fajn. A môžem si tu odložiť bicykel, to je veľké plus :)“

Pre mňa sú Dávid a Janka príkladom veľmi šikovných mladých ľudí. Baví ich to, čo robia a sú v tom dobrí. Majú talent na detaily, chuť na výzvy. Ukázali mi, že sa to dá. Našli spôsob, lebo chceli. Vrátiť sa k nám na Slovensko. Ich inšpirovali iní, oni môžu ďalších.

Nájdeš ich u nás v HUBe alebo cestovať za svojimi snami a prácou.