Impact Hub Bratislava MASHUP

MASHUP: 8 študentov, ich svetové slovenské úspechy a jedno pexeso

Vymýšľajú a nechávajú si patentovať tepelné čerpadlá, zostrojujú najúspornejšie autá v SR, vytvárajú hry pre deti z pohybovým obmedzením či nové, oveľa tvorivejšie učebnice. Organizujú podujatia, ktoré majú prebudiť kreativitu, inšpirovať a budovať komunitu. Za svoj študentský čas stihli prísť na to, čo ich baví, a čo nie. Aj vďaka mnohým stážam a vyhrávajú medzinárodné ceny. Slovenskí študenti.

Mashup je formát, ktorý si prinášame z nášho sister HUBu z Prahy. Je to večer rýchlych prezentácii neobyčajných ľudí a projektov z nášho okolia. Reálnych ľudí, ktorých stretávate na ulici, zastávke či v kaviarni – ale nespoznáte ich lebo nemáte čas, s cudzími sa nebavíte alebo sa vám zdajú až príliš iní či obyčajní, aby ste im venovali pozornosť. 8 spíkrov, z toho každý má 10 slide-ov a 200 sekúnd na odprezentovanie sa. Cieľom okrem iného je aj podpora samotných prezentujúcich. Náš Mashup je trochu iný od toho pražského. Vždy ho spája téma. Tou prvou, boli študenti. Takí, ktorí sa rozhodli roky nenadávať na školu, ale meniť svoje okolie podľa seba. A dosiahli v našich očiach svetové úspechy.

“Škola ma nenaučila nič. Ale aj vďaka tomu, som začal robiť toto všetko”

Martin Ševeček je chalanisko, ktorý si vytvoril jasný obraz o svete a svojich plánoch už v 14. A odvtedy nedá pokoj svojmu okoliu. Rozprával nám, aká nízka je informovanosť o možnostiach, ktoré vám svet okolo ponúka, medzi stredoškolákmi. Že mu škola moc nedala, ale práve to ho možno motivovalo, aby nečakal, a začal si brať vedomosti sám. Zorganizoval konferenciu pre 150 stredoškolákov “Hlava vo svete, srdce na Slovensku” a tým sa nezastavil. Napokon získal náročnú licenciu a budúci rok tak zorganizuje TEDxYouth aj u nás v Bratislave – a prvýkrát na Slovensku! Jeho snom je dostať sa na univerzitu v UK, aby načerpal nové inšpirácie a využil ich na Slovensku. :)

Impact Hub Bratislava MASHUP

“Vytvorili sme najúspornejšie vozidlo na Slovensku”

Daniela Welnitzová, študentka STU, ktorá spolu s ďalšími študentmi vytvorili prototyp najúspornejšieho vozidla na Slovensku v rámci školského projektu. Celkom sami a úspešne. Titul získali na medzinárodnej súťaži Shell Eco-marathon, ktorý je tiež festivalom technických inovácií. Týmto projektom chceli prepojiť teoretické vedomosti s praxou, rozvíjať techniku na Slovensku, priniesť nové nápady, vedomosti a technológie. Naďalej sa snažia inovovať svoj projekt, a tak privítajú podporu :)

Impact Hub Bratislava MASHUP IMG_6849-1024x682

“Pohyb patrí všetkým, ktorí ho majú radi”

Chalani čo hrajú hry – tí šikovnejší ich aj vytvárajú. Koľko takých poznáte? A koľko takých, ktorí vyrábajú hry pre deti s pohybovými problémami? Ich motivácia? Chcú zlepšiť kvalitu ich života. Nielen fyzicky, ale aj sociálne. Kamil Burda, skromný chalan z projektu LeapKin predstavil svoju hru My Fly. Spolu s kamošmi uspeli na najväčšej IT súťaži pre študentov Imagine Cup 2014. LeapKin je terapeutický program pre deti s pohybovými poruchami, ktorý funguje na princípe hrania počítačových hier ovládaných Kinectom a pohybovým senzorom súčasne. Sme hrdí, že nás takýto človek s takýmto skvelým projektom reprezentovali vo svete.

Impact Hub Bratislava MASHUP

“Teplo fuč, peniaze fuč”

Martin Ferianc je tak pol na pol – z časti komik, z časti vedec, pomiešaný v tom najlepšom pomere. Baby balí na slovo rekuperácia :). Zaujíma ho, ako čo funguje a zo všetkého ho opantala najviac energetika. Všetci vieme, že nám dochádzajú fosílne palivá, elektrina a plyn sú čoraz drahšie, že obnoviteľná energia je z vody či vetra. Nikto sa však nezamýšľal ako využiť energiu, ktorá už niekde uložená je. Ale on áno. Povyhrával všakovaké ceny mladých fyzikov, a poznajú ho aj v Texase. Tam totiž získal zlato v kategórii Engineering a súčasne špeciálnu cenu Texaského centra pre supravodivosť Texaskej univerzity za svoj projekt Aktívna a pasívna rekuperácia vzduchu, v ktorom skúmal možnosti novonavrhnutého tepelného čerpadla. Jeho princípy si dáva v súčasnosti patentovať.

Impact Hub Bratislava MASHUP

Každý MASHUP vám prinesieme aj niečo hmatateľné. Tentokrát to bolo pexeso pre nevidiacich, ktoré navrhla taktiež študentka Nikoleta Čeligová. Konečne tak táto hra prestáva byť dominantou vidiacich. Na naše potešenie malo úspech. Je funkčné, dizajnovo krásne a ukrýva dobrú myšlienku. A tak sme si do HUBu hneď jedno objednali :).

Impact Hub Bratislava MASHUP

“Keďže sa nám nechcelo ráno stávať, zorganizovali sme si Kreatívne ráno”

Simona Hrušovská prišla za celý tím skvelého podujatia, ktoré sme mohli hostiť už aj my v HUBe. Vždy veselá Sima už počas školy pracovala na viacerých filmových a TV projektoch v rôznych funkciách od asistentky réžie po vedúcu výroby, a spoluorganizovala filmové aj hudobné festivaly.

Školu si pochvaľovala a vraj môže aj za super spojenie ich partie. S kamarátmi založili neziskovku Midl n.o., majú radi kávu, nechce sa im vstávať a chcú meniť a inšpirovať veci a ľudí okolo seba. A tak vytvorili Kreatívne ráno, ktoré sa začiatkom septembra 2014 úspešne začlenilo do medzinárodnej siete – a vzniklo Creative Mornings Bratislava.

Impact Hub Bratislava MASHUP

“Vodič rikše Trixi Mobil, upratovač supermarketu, predavač „hore bez“. Dnes má za sebou 12 uznávaných a medzinárodných stáží”

Adam nás milo prekvapil svojou otvorenosťou. Dokázal, že každý nejak začína a že všetko je to len o vôli a pozitívnej motivácii. Podelil sa o vtipné spomienky na svoju brigádu vodiča rikše, nekonečnú cestu na hrad – a prekonávaní samého seba aj o to, čomu vďačí že v 24 rokoch pôsobil v organizáciách ako advokátska kancelária, okresná prokuratúra, okresný súd, Paneurópska únia (PEU), Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), National Crime Prevention Council (USA), Slovak Embassy in Washington, D.C. (USA), Century 21 Slovakia, EurActiv.sk, Centrum pre európske záležitosti (CEA). Jeho svetovým úspechom bolo ocenenie Best Mediator v Hongkongu. Vedeli ste, že práve mediátor dokáže ušetriť milióny na súdnych sporoch? Adam Šebesta je na to rodený talent.

Impact Hub Bratislava MASHUP

“Hovoria mi hejterka učebníc”

Maťka Rozinajová, absolventka VŠVU, má neobyčajné čaro ilustrátorky a grafickej dizajnérky. Miluje knihy, dáva písmu a obsahu tvár. My sme ju spoznali dávno, vďaka jej záverečnej práci noveucebnice.sk, ktorou dala ministerstvu školstva aj vydavateľstvám poriadnu facku. Má za sebou ilustrovanie niekoľkých kníh, pôsobila v ateliéri v Dánsku a konečne sa vrátila domov na Slovensko. Nájdete ju vo vychýrenom ateliéri na Dunajskej alebo (dúfame) u nás na víne.

Impact Hub Bratislava MASHUP

Večer zakončil Miško Molčan, študent na troch miestach naraz – v Nitre, Viedni aj Prahe. Od roku 2012 spoluorganizuje konferenciu TEDxNitra a vymyslel si aj podujatie Coffeefest Slovakia, kde spája rôznych ľudí s rovnakou vášňou ku káve. Momentálne iniciuje projekt Standart – medzinárodný printový magazín a koncept o kávovej kultúre. Počas jeho pár minút padlo veľa múdrych slov, no najviac sa nám páčilo, ako spontánne dokončil svoj posledný slide:

„Keď niečo robíš – rob to!“

Impact Hub Bratislava MASHUPImpact Hub Bratislava MASHUP

Sme veľmi radi, že sme hostili tak skvelých ľudí a na zistenie aj perfektných charizmatických rečníkov, ktorí sa týmto pravidlom radia. Plná sála, 8 dobrých prezentácii, jedna neobyčajná hra a večer ukončený nečakane neskoro vo Verne – ďakujeme, bolo dobre.

Impact Hub Bratislava MASHUP

Vďaka Piďo a Martin, že ste mi to pomohli dať dokopy! :)