HUB Members: 1 rok, 8 európskych miest a 100 projektov sociálnych inovátorov

Andrea  Lelovics prišla do nášho HUBu nedávno. Pracuje z Viedne aj zo Slovenska a veľa cestuje po európskych mestách. Okrem cestovania si plní ďalšiu túžbu – pomáha nachádzať nové možnosti pre zmysluplné projekty. Pre spoločensky prospešný biznis. Medzi ne patrí appka pomáhajúca ti udržať si duševnú pohodu a zdravie, IT vzdelávacia spoločnosť, projekt na zvyšovanie zamestnanosti mamičiek, platforma spájajúca dobrovoľníkov a investorov a mnohé ďalšie.

Pred rokom sa prihlásila na výzvu viedenského Impact HUBu, stala sa z nej koordinátorka HUB Scaling programu a spoznáva ľudí po celom svete.

Si pripravený scalovať svoj spoločensky prospešný biznis?

100 sociálnych inovátorov a spoločensky prospešných podnikateľských nápadov dostáva počas jedného roka podporu špičkových inštruktorov a koordinátorov v rôznych smeroch. Prečo? Cieľ je prostý –  zvýšiť ich spoločenský dopad a nastaviť ich udržateľnosť. Aby sa z nich stali rentabilné biznisy prinášajúce zmenu.  To všetko je možné vďaka programu HUB Scaling, ktorý beží v 8 európskych mestách – Amsterdame, Aténách, Bukurešti, Londýne, Miláne, Madride, Štokholme a vo Viedni.

Impact HUbB Amsterdam

Impact HUB Amsterdam

Do HUB Scaling programu sa zapojili  biznis projekty  z Rakúska, Grécka, Talianska, Holandska, Portugalska, Rumunska, Španielska, Švédska, Anglicka aj z USA.  Riešia spoločenské problémy od vzdelávania, plytvania jedlom, po rôzne modely sharing economy v službách.

Keďže si každý scaling proces vyžaduje iný prístup, tieto projekty na rok získavajú pridelených manažérov, ktorí sa vyznajú na danom trhu. Počas jedného roka dostávajú rôzne odborné školenia, lokálni manažéri ich prepájajú na konkrétne kontakty v logistike, na odberateľov aj na sieť investorov. A netreba hovoriť, že takáto pomoc v začiatkoch je na nezaplatenie.

scaling workshop

Impact HUB workshops

Zamestnanosť mamičiek, integrácia prisťahovalcov, ekonomickejšia a šetrnejšia doručovacia služba – to sú niektoré zo zapojených projektov

iCarry – Sharing Economy Delivery

Služba iCarry chce zlepšiť logistiku pre lepšiu udržateľnosť spoločnosti s využitím všetkých dostupných technológií pre zníženie CO2, nákladov a zbytočného cestovania. Nová doručovacia služba je založená na princípoch zdielanej ekonomiky. Za prvé dva mesiace od spustenia launch verzie sa pripojilo ku komunite iCarry v Taliansku viac ako 5000 ľudí.

Bridge for Billions

Táto kolaboratívna online platforma  spája firemných dobrovoľníkov a investorov s podnikateľmi na celom svete. Poskytuje kompexné riešenia a poradenstvo  pre podnikateľov k naplneniu ich biznisu, ponúkajú korporáciam jedinečné zapojenie zamestnancov cez dobrovoľnícke aktivity pre posilnenie ich pracovných zručností  a ogranizátorom prinášajú investície do projektov.

Digital Mums

Pomáha zvýšiť zamestnanosť mamičiek na materskej v UK  a pripravuje ich na role social media managérov. Po tréningu ich následne spája s ponukami práce a firmami, ktoré potrebujú ich pomoc v digitálnom svete. Takto získavajú nové skills a flexibilnú prácu.

IT Guide
Vďaka platforme IT Guide učia mladí imigranti starštích občanov technologicku gramotnosť, všetko čo vedia o počítačoch, latbletoch, mobiloch aj nových technológiách. Výmenou za zlepšenie sa v Švédčine a nadviazanie spoločenských väzieb v novej krajine. Win-Win situácia. Mladým prisťahovalcom to pomáha zapadnúť do spoločnosti aj pri nájdení práce. Staršej generácii sa dostáva pozornosť a zlepšuje sa ich orientácia v novej digitálnej dobe. Po švédskej verzii launchujú zakladatelia čoskoro aj anglickú.

Pozri si ostatné zapojené projekty na http://scaling.impacthub.net/scalers/

“Robím všetko pre to, aby moji kolegovia mohli čo najlepšie robiť to, o čom je náš program: podporu sociálnych podnikov, ktoré chcú rásť”

Koordinovať aktivity v 8 európskych mestách vrámci programu je niekedy náročná vec. Bežný deň Andrey je o telefonátoch s manažérmi v HUBoch, sledovaní priebežných výsledkov a výstupov, riešení malých aj veľkých problémov, navrhovaní zmien pre pokračovanie programu a podobne. Samozrejme je to aj o presúvaní sa medzi partnerskými mestami.

“Robím pre globálny Impact HUB tím a žijem na Slovensku, preto je pre mňa prirodzené byť členkou aj lokálneho HUBu a spoznať miestnu komunitu. Je to tiež úžasný priestor v centre Bratislavy, ktorý má všetko čo potrebujem a hlavne zaujímavých ľudí na diskusie.”

Members' Breakfast a Andreou

Andrea verí, že všetko v našom profesionálnom aj tom súkromnom živote má dopad na spoločnosť. Naše rozhodovanie. Naše zameranie.  Môže ho mať pozitívny alebo negatívny. Social entrepreneurs komunitu si obľúbila kvôli jej aktívnosti. Ľudia a podniky z nej prinášajú práve pozitívne zmeny. Podľa nej je to ideálna forma organizácií, lebo spájajú všetko dobré z podnikateľského a neziskového sektora. Tie hranice medzi sektormi už aj tak začali slabnúť. V tom vidí budúcnosť našej spoločnosti.

HUB Scaling Program managers

Momentálne prvý rok HUB Scaling programu končí a Andrea dáva dokopy výstupy. Začalo sa plánovanie pokračovania programu a fundraisingu na ďalší rok, no je možné, že druhý polrok už strávi vo vlastnom startupe. Práca s firmami ju totiž naozaj motivovala k činom :)

Ak ťa  Andrein príbeh zaujal, staň sa aj ty naším členom a získavaj informácie a príležitosti ako scalovať aj tvoj biznis.