Všetko sa začína na strednej. Tam sa to všetko „láme“

Erasmus z nás pozná hádam každý. Na úvod len jeden z faktov: Ročne  sa narodí vďaka tomuto obľúbenému programu stotisíc mozgov novej generácie  ;) Erasmov však existuje akosi viac. Okrem bežných výmenno-štipendijných programov pre vysokoškolákov sme v HUBe hostili aj predstaviteľov a absolventov Erasmu pre mladých podnikateľov. Ten je pre vštkých, ktorí chcú podnikať a získať cenné skúsenosti – tie podnikateľské samozrejme – praxou v zahraniční. Dobrá to vec! Skvelá príležitosť.

Čo nás  však teší viac, je nový Erasmus program venovaný stredoškolákom. Tam sa to celé láme, tam si mladý človek vyberá, kam pôjde na vysokú a v akom odvetví sa chce špecializovať. Častokrát bez akýchkoľvek skúseností s danou oblasťou a len na základe marketingových schopností autora brožúrok „Kam na vysokú“. Teraz však majú stredoškoláci o možnosť viac, dozvedieť sa, či ich vybraná škola a univerzita bude baviť.

Nová možnosť zvaná Mini-Erasmus

Vďaka Mini-Erasmu sa študenti stretnú s osobami, ktoré už rozbehli svoj biznis, navštívia ich budúcu alma mater, zúčastnia sa bežného chodu školy aj špecializovaných workshopov. A majú priestor sa pýtať. Zároveň je im ukázaný svet aj za hranicami vysokých škôl, možnosť cestovania a učenia sa prostredníctvom Erasmu či iných platforiem.

Myšlienka Mini-Erasmu vznikla, ako sa patrí :) Počas jedného letného večera pri vodnej fajke a poháriku partia študentov zistila, že majú v okolí príliš veľa spolužiakov, ktorí si zle vybrali vysokú školu, pretože o nej nemali dostatok informácií. A tak vznikol projekt Mini-Erasmus pod krídlami platformy EuroSchool. EuroSchool je vlastne program hlbšej integrácie stredných a vysokých škôl. Dnes sú v projekte zapojené univerzity ako STU, PEVŠ, EUBA, UCM, UK, UMB či SPU a prednedávnom sa organizoval 2. ročník, ktorého malou súčasťou sme boli aj my. Vyše 200 stredoškolákov sa mohlo stretnúť s podnikateľmi a startupermi Dodom Vodičkom z TrashOut-u či našim členom Jánom Šalátom, o cestovaní a práci naprieč Európou hovoril Miro Hajnoš, čosi o začiatkoch a ako sa dopracovať až k medzinárodnému projektu som prihodila aj ja.

mini-erasmus eroOrganizátori Mini-Erasmus slávia úspech nielen u študentov. Vyhrali Národné kolo Ceny Karola Veľkého a bojujú v konkurenčii všetkých európskych štátov! Túto cenu získavajú projekty mladých ľudí od 16 do 30 rokov, medzi vybranými projektmi možno nájsť aj také, ktoré sa zameriavajú na výmenné programy pre mládež, umelecké a internetové projekty s európskym rozmerom.

Ak im to chceš pomôcť vyhrať, majú pre teba návod. Je to jeden nápis pre teba, pre kampaň, s ktorou študenti súťažia, to však znamená veľa. My im držíme palce!

Ako sa do Mini-Erasmu zapojíš?

Máš dve možnosti, buď si šťastlivec a chodíš na uvedomelú aktívnu školu, ktorá do projektu zapojená už je, vtedy to ide easy. Niekto z profesorov či žiakov je oprávneným koordinátorom, ktorý ti povie ako na to. Vyplníš online registráciu a čaká ťa mini výberko – áno, už tu musíš zabojovať o svoju šancu! Hodnotí sa hlavne motivácia a očkom sa mrkne aj na tvoj prospech a hodnotenia od vyučujúcich. Ak ťa vyberú, zažiješ týždeň na tebou vybranej vysokej škole :)
Ak si študent strednej školy, ktorá ešte nie je zapojená do projektu, napíš na euroschool@esn.sk. Prostredníctvom teba začnú organizátori komunikovať s vedením tvojej školy, dohodnú spoluprácu a vďaka tebe sa ty aj tvoji spolužiaci budete môcť zapojiť do Mini-Erasmu.

Načo je komu „ďalší erasmus“?

V zahraničí bežne funguje, že si študenti dajú po strednej pauzu a idú „skúšať“ prax na vlastnej koži. Až potom si svedomito vyberú, čomu sa chcú venovať a čo ďalej študovať. Iným sa zas tento priestor dostane rovno na škole. My na Slovensku máme školy zadarmo a zrejme aj preto sa rodíme s väčšou ľahkovážnosťou ku vzdelaniu. Keď bude podobných projektov pribúdať, možno budeme mať konečne aj my viac vyrovnaný záber absolventov, viac podnikaniachtivých mladých ľudí, viac strojárov, technických špecialistov, študentov verejnej správy a práva, ktorých to naozaj baví a urobia v našej spoločnosti aktívne zmeny, a menej študentov čisto pre titul.

 

Editor: Hana Ciefová