HUB Members: Tam kde kričanie po zmene nepomáha – tam je potrebné vzdelávanie.

Začínalo to zvesela. Raňajkami, aké sme tu ešte nemali. Špecialitou boli rómke placky –  Marikľa. Také, aké ju naučila mama. Postupne sa zlučovali ostatní a Janette začala rozprávať. O svojej práci a tíme. Prečo je tak potrebný. Dnes, keď už vieme výsledky volieb, dovolím si povedať, že potrebnejší ako sme si mysleli.

Janette a jej tím Eduma pripravuje malými krôčikmi našu spoločnosť faktu, že medzi nami žijú rôzne znevýhodnené skupiny. A na fakt, že na nich spoločnosť ani firmy a ich profesionálne služby nie sú prispôsobené.

Eduma je nezisková organizácia, ktorá vznikla ako odpoveď na potrebu upozorňovať na prehlbujúce sa spoločenské vylúčenie mládeže zasiahnutej sociálnymi, kultúrnymi či vzdelanostnými prekážkami na Slovensku. Ich misiou je zviditeľňovať skupiny mladých ľudí, ktoré sú ohrozené sociálnou inklúziou a sprostredkovávať poznanie ich problémov a potrieb cez ich životné príbehy. Najznámejšie z ich aktivít sú Online Živé knižnice a mystery shopping mapujúci pripravenosť zamestnancov poskytujúcich služby na stret s týmito ľuďmi.

eduma

Nechcú boj. Chcú porozumenie.

Janette Maziniová Motlová, Luboš Forró a Andy Harsanyová tvoria zakladajúci tím. Poznajú sa už mnoho rokov z rôznych aktivít zapájania sociálne vylúčených do spoločenského života. Keď Janette skrsla myšlienka založiť organizáciu, ktorá nebude viac “bojovať”, ale systematicky vzdelávať, Andy a Luboš sa k nej rýchlo pridali. Spolu vytvorili EDUMA, ktorá nevykrikuje, neoháňa sa nespravedlnosťou. EDUMA ukazuje a učí porozumieť.

Vďaka nim vidíme skutočný príbeh zdravotne postihnutého, Róma, imigranta aj adoptnívnej rodiny. Vidíme aj to, ako na nich reaguje spoločnosť. Zamestnanci v predajniach a na pobočkách.

Postupne sa k nim pridala Veronika Kozmová, Marek Mazini a Ivana Tománková. Všetci svorne tvrdia, že rozhodnutie dať sa na takýto odvážny projekt bolo ľahké. Chcú niečo zmeniť. Vedia, že načali niečo, čo ich samých prerastie. To je ich cieľ. Nerobia to len sami pre seba, zmena neprichádza hneď. Robia to pre ďalšie generácie a novú spoločnosť.

eduma

Online Živé knižnice

“Nemôžeme už viac nečinne sedieť a pozerať sa na to, ako sa mladí ľudia boriaci s prekážkami v spoločnosti, rútia do priepasti zvanej ťažké sociálne vylúčenie. Musíme ich spoznať. Zaoberať sa ich problémami, potrebami a posúvať ich príbehy k ľuďom, ktorí vedia a môžu nájsť pre nich riešenia. Len tak dokážeme ich vytláčanie na okraj spoločnosti zastaviť skôr, než sa tam dostanú. Pretože o chvíľu už môže byť neskoro. Pre nich, aj pre nás…” Janette Motlová.

eduma

Živé knižnice, to sú spovede ľudí. Vďaka nim máte možnosť pochopiť všetky súvislosti. Kto sú to tí Rómovia, imigranti, zdravotne postihnutí… čo sa skrýva za touto nálepkou od spoločnosti. Zároveň to nie sú len akési “kampaňové videá”. Živé knižnice majú napomáhať ku skvalitneniu emociálnej a skúsenostnej príprave budúcich učiteľov, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, psychológov či vychovávateľov ale aj žurnalistov a politológov. Sú základom pre kvalitnejšiu – zážitkovú formu vzdelávania spoločenskovedných predmetov.

„Rozprávanie príbehu mi dalo odvahu a pokoj na duši. Ten pocit, keď vidíte, že vás chápu a svojím spôsobom obdivujú.“ Natália Kubičková.

zive kniznice

V prvých dieloch uvidíte rozprávanie Natálie Kubičkovej. Má 19, miluje tanec. Je maturantka a živá knižka. Je Rómka a adoptovala si ju biela rodina. Prešla si šikanou, zažila rasizmus na vlastnej koži – irónia, že práve farba tej jej koži jej to celé spôsobila. Dnes je z nej úspešná tanečnica, s Lacim Strikeom absolvovala mnoho televíznych vystúpení a koncertov, momentálne učí deti latinsko-americké tance.  Jej príbeh zanechal niečo v nás všetkých – vyšiel aj na denníku N “ Čierna v bielom svete”  a najnovšie  bude súčasťou online živej knižnici od Edumy.

Tréningy

Eduma má mnohé aktivity. Niektoré sa dotýkajú svedomia nás jednotlivcov, inými sa snaží zmeniť niečo v korporáte a veľkých spoločnostiach. Tréningy sú jednou z nich. Zamestnancov pripravuje na realitu bežného dňa. Ako pracovať so znevýhodnenými skupinami ako s bežnými zákazníkmi?

A Impact HUB si spolu so Janette Maziniovou Motlovou, lektorkou nominovanou na Slovenku roka v kategórii vzdelávanie, pripravil aj dva workshopy venované ženám v rámci našej Business Women Workshops série s podporou VÚB Banky.

Jej tréningy účastníci považujú za jedinečné, myseľ a dušu obohacujúce, pritom však praktické a prínosné pre život a prácu, prvý môžeš zažiť už 29. marca v Impact HUBe a naučiť sa tak Projektový manažment pre tvoj tím snov! :)

wshpp-min

Ak chceš podporiť túto myšlienku aj ty, začni od seba a buď tolerantný. K svojmu okoliu a k tým, ktorých denne stretneš. Pridať sa môžeš aj ako dobrovoľník a tiež by sa im zišiel niekto s grafickými skills či marketingovými skúsenosťami.