Prečo sme skoro 2 hodiny nechali rozprávať samé ženy?

Pretože ich k slovu k téme, ktorá sa ich viac než dotýka, už dlho nikto nepustil. Dnes sa všade diskutuje a píše o tom, aká má byť úspešná žena. Že nás je málo v politike aj v IT. Áno, je. Stále je nás však málo aj vedkýň, pivárok, návrhárok, ekologičiek, vinárok… v pomere toho, koľko nás chodí po svete.

Téma ženy a ich aktivita je u nás v HUBe jednou z tých, ktorú chceme rozvíjať. Nie poúčaním, ale inšpirovaním a možnosťami. Preto aj náš posledný MASHUP bol venovaný ženám. Takým, o ktoré sme sa s vami chceli podeliť, takým, na ktoré môžeme byť hrdí, že sú a ostali na Slovensku. 8 príbehov, že sa to dá, stačí chcieť a byť sám sebou.

Mashup Bratislava

Modeling a sladkosti

Lucka Gažová je krásna. To si všimne hocikto. Že je inteligentná a múdra, postrehne ten, kto s ňou prehovorí čo i len slovo. Že však skvelo pečie, by sme nepovedali ani my, pri pohľade na jej super postavu. Modelka a vyštudovaná marketérka dnes vedie vlastnú cukráreň LULU´S Bakery, ktorá si vybudovala meno aj medzi prominentami, pečie na svadby, konferencie aj nečakané šialené zákazky. K úspechu jej pomohla jej tvrdohlavosť. S úprimnosťou sa podelila aj o to, že modeling pomohol k známostiam, všetko je to však o tvrdej práci a chcení sa predať.

Sestry skvelé ako víno

Kto videl prezentáciu Katky a Agnes Loveckých, nepochybuje, že to, čo robia, robia s vášňou. Na samé uši sme videli, ako sa asi tvorí popis na etiketách vín – také kvetnaté boli ich opisy úrody a spôsobu celej prípravy. Jedna matka a advokátka, druhá športovkyňa a bubeníčka v Živých kvetoch. Obe milovníčky rodinnej tradície vidia svoj úspech práve v tom, že sa vrátili ku koreňom a robia niečo spoločne – konkrétne Slobodné vinárstvo.  Víno vraj dokonca radšej tvoria, ako pijú, i keď je to o chlp.

Za sladkou zmrzlinou trpkejšia pravda

Dosiahnuť úspech je snom všetkých. Čo potom, keď vďaka priveľkej obľube sú aj väčšie rady a stále viac hodín v kuchyni? Barbara Szalai robí skvelú zmrzlinu KOUN, málokto však vie, že celé dni sa na nej naozaj nadrie. Ráno vstáva o 5, zavrie sa vo svojej kuchyni a odchádza odtiaľ až večer. Jediný deň, keď má zavreté, je pondelok – a aj vtedy sú ľudia nespokojní. Teraz nie kvôli dlhým radom, ale že v pondelok ich už vôbec nik neobslúži. Napriek všetkému však svoju prácu miluje a je to vidieť. Na Slovensko sa vrátila, lebo tu je doma, tu sa chce snažiť robiť veci dobre.

11244729_874639912595186_4248183718597485843_o-min

Veľká rodina aj veľké srdce

Dáma, ktorá nám ukázala, aký bohatý vie byť svet ženy. Že sa nedelí na rodinu a kariéru, že sa to „dá zvládnuť“ aj s piatimi deťmi, byť úspešnou a aktívnou vo svojom okolí, a že ženu a jej názory formuje rovnako viera, umenie aj záľuby. Lucia Štasselová stála pri zrode Nadácie pre deti Slovenska, aktívne pomáha neziskovkám vo fundraisingu a najnovšie sa snaží ovplyvňovať veci verejné aj ako poslankyňa.

Iný pohľad na svet

Tak správne drzá. Vo svojej ceste má jasno. Mladá režisérka Zuzana Marianková zbiera ocenenia u nás aj v zahraničí. O jej filmoch však mnoho ľudí nevie. Nevadí jej to až tak, ani to, že škola jej nedá potrebný priestor ani vybavenie. Dá jej vraj voľnosť a možnosť učiť sa, pripraviť sa na kritiku. Vrátiť sa na Slovensko nezaváhala. A tak sme neprišli o tento skvelý talent.

Vraj aj politici si zaslúžia lásku

Andrea Tittelová bola už ako študentka výnimočná žena. Po úspechoch v zahraničí, ku ktorým patril aj istý komfort a osobný šofér, sa vrátila späť do Bratislavy. Založila organizáciu Youth Politics Education, ktorá chce vychovať slušných a kriticky mysliacich politikov, takých, ktorých by sme mohli „ľúbiť“. Bojuje aj za ženy vo verejnej správe a politike.

Najviac klaunov je z IT odvetvia

V IT sa videla aj Katka Hudecová, až kým si neuvedomila, že ju jej druhý projekt – vznikajúca cirkusová škola napĺňa viac. Sľubnú kariéru nechala tak a rozhodla sa, že na Slovensko prinesie niečo, čo tu široko ďaleko nenájdete. Dnes vedie úspešné kurzy akrobacie, žonglovania a rozbieha aj projekt Skilled Circus – venovaný znevýhodneným ďeťom. Prečo? Lebo na Slovensku je doma a dáva jej to viac, ako bežná práca.

Maliarka detských ihrísk

V 17 rokoch už rozvíja svoje okolie. V 50 možno bude prezidentkou :) Kiežby. Guráž na to má, mladá Veronika Sedláčková si za svoje peniaze z brigád kupuje štetce a farby, dáva dokopy kamošov a premieňajú staré ošarpané ihriská v Nových Zámkoch na veselé miesta. Prečo? Lebo sa raz nudila a povedala si, že sa to dá. A sama sebe si to aj dokázala. Takto motivuje ďalších rovesníkov aj starších.

Mashup ženy

„Naše“ ženy sa na seba nepodobali. Každá bola iná. Každá úspešna. Aktívna. Tvorivá. Každá v tom svojom. My sme vám ich chceli „len“ ukázať a povedať, že aj takto to ide. Že máme byť na čo hrdí, že na Slovensku máme skvelých ľudí a poctivé značky. A že aj ženy dokážu veľa, keď chcú. Dôkazom je aj pani Elena Kohútiková, členka správnej rady VÚB Banky, jedna z najvplyvnejších žien v slovenskom biznise s množstvom ocenení, ktorá úprimne prehovorila k vyše 150 ženám a zopár chlapom v našom publiku, aby im dodala odvahu. že ženy to majú možno o čosi ťažšie, ale že na konci dňa aj tak rozhodne tvrdá práca a dôvtip. A obe sú nám, milé dievčatá a ženy, dobré známe :)

Ďakujeme všetkým 192, ktorí ste k nám prišli. Vidíme sa opäť v júli.

Mashupautor: Baška Klimek

editor: Hana Ciefová