Nauč sa padať rýchlo a férovo

Neúspech patrí k podnikaniu aj osobnému životu. Bez toho to nejde. Nauč sa teda padať čo najskôr, aby si nabudúce padol s menšími odreninami. Nauč sa padať aj férovo – aby si sa s hrdosťou mohol opäť postaviť a získať rešpekt ľudí, zamestnancov či zákazníkov. O tom je podujatie Fail Faire, ktoré v tomto roku našlo priestor u nás a Impact HUB je jeho hrdým partnerom!

V roku 2013 tu o f*ckupoch ešte nikto nehovoril. Všade sme počúvali samé success stories. Kto si však skúsil  založiť vlastný projekt vie, že najviac sa naučí z vlastných chýb. Niekedy je však dobré dopredu aspoň tušiť, na čo sa má človek pripraviť, na čo myslieť, čo všetko môže prísť.

Noro Maur začal svoj nový rok 2013 inak, ako ostatní. Zasvätil ho celý neúspechu. Predsavzal si, že vytvorí podujatie, na ktorom sa otvorene bude hovoriť o tom, čo nevyšlo a v čom bol problém. Čo možno urobiť inak. A urobil prvý Fail Faire.

Noro Maur

Trhovisko neúspechu

Ako sám Noro hovorí, myšlienka prezentovať neúspechy tu nebola nová a nezrodila sa v len v jeho hlave – diskutovali a písali o nej už viacerí aj na Slovensku.V USA začali organizovať Fail Faire ľudia z oblasti využívania IT v rozvojovej spolupráci. Na Slovensku o Fail Faire alebo Fail Conf premýšľali či už ľudia z neziskového sektora (Matej Kurian), alebo z biznisu (Rasťo Turek). Avšak od myšlienky niečo rozbehnúť až po samotnú realizáciu je dlhá cesta. Nakoniec spolu s Nadáciou Pontis zrealizoval Fail Faire práve Noro.

Fail Faire prepája už 2 roky neúspešné príbehy z prostredia startupov a neziskových organizácií. Na prvom Fail Faire sa odvážili o svojich neúspehoch hovoriť na tému „Vybrali sme zlý produkt“ Michal Truban (WebSupport), Martin Horváth (Thapir), Viera Dubačová (občianske združenie Animus Apertus) a Filip Kuna (autor hier Tunnelers a Age of Defenders).

Ďalšie Fail Faire boli o témach a príbehoch:

  • “Ako sme to zle komunikovali” v podaní Juraja Saska (Visibility), Sergeja Káru (OZ Vagus), Adama Mareka (Viamo), Branislava Ondrášika (Eset)
  • „Ako nám to takmer nevyšlo kvôli peniazom” prezentovali svoje neúspechy Michal Maxian (Startup Slovakia), Ľudmila Kolesárová (Dobrý anjel), Daniel Coulton-Shaw (Global Clinic Rating)
  • Na festivale Pohoda „failovali“ Marek Adamov (Stanica Žilina Záriečie), Tomáš Bella (Pianomedia), Anton Popovič (SOZA).
  • Zatiaľ posledný Fail Faire  sa už konal u nás a organizátori ho venovali boju s korupciuou. O tom, “Ako sme boli neúspešní v boji s korupciou a netransparentnosťou” hovorili Ján Suchal (foaf.sk), Peter Kunder (Aliancia Fair-play) a Ctibor Košťál (Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť SGI).

5 podujatí, 17 skvelých spíkrov, ľudí, ktorí nepadli prvý raz, zato sa dokázali postaviť a vybudovať úspešné firmy a projekty. Také podujatia jednoducho potrebujeme. Už 20. mája sa budeme v Impact HUBe rozprávať na ďalšom Fail Faire na tému neúspechoch vo vzdelávaní opäť s osobnosťami v tejto oblasti. Tešiť sa môžete na  Romana Baranoviča (CZS Narnia), Rada Debnára ( Learn2Code), Tomáša Božika (Aptech Europe) aj Jakuba Šimeka (Nadácia Pontis).

Fail Faire

Failujú neziskovky rovnako ako startupy?

Prečo také zvlášne spojenie dvoch svetov? Neúspechy má každý podnik, organizácia či združenie. Mnohokrát sa nelíšia, ani keď ide o technologickú inováciu či komunitný projekt. Faily vychádzajú často z jednoduchých pochybení.

Zároveň môžu neziskové organizácie vďaka Fail Faire čerpať z biznis riešení, a naopak biznis by mal riešiť aj sociálne otázky, environmentálne problémy alebo transparentnosť. Navyše, mnohé biznis riešenia fungujú práve vďaka neúspechu.

Nora neúspechy jednoducho bavia :) Príďte sa nimi zabaviť a inšpirovať na ďalší Fail Faire aj vy. Vidíme sa 20. mája! Slovenský formát sa dokoknca rozšíril a najnovšie ho organizujú už aj v Brne! Prvý brnenský Fail Faire sa konal koncom apríla v Impact HUB Brno so skvelým ohlasom ;) Držíme palce.

Fail Faire Impact HUB