Najväčší biznis inkubátor na Slovensku pozná postupujúce projekty

20 prezentácií a biznis plánov. Každý projekt dostal rovnakú šancu – 5 minút na odprezentovanie potreby a riešenia, progresu, ktorý urobil za 1,5 mesiaca s nami a biznis plánu, ktorý si nastavil v spolupráci s odborníkmi Rasťom Kuciakom z C.A.A.S a Marekom Mihokom z KPMG. Včera večer sme spoznali 11 postupujúcich projektov do druhého bloku Impact Inkubátora, ktorý vám prinášame vďaka podpore Nadačného fondu Telekom. Teraz majú mesiac na to, aby sa pripravili na pitch pred investormi.

Aké drahé je “zadarmo”

Impact Inkubátor je vďaka nášmu strategickému partnerovi Nadačnému fondu Telekom pre všetkých účastníkov zadarmo. Vďaka tejto podpore vieme získať kvalitných lektorov, ktorých prácu vieme finančne odmeniť a nemusíme pritom vyberať od začínajúcich a zozbiehajúcich sa startupov a podnikateľov vstupné za účasť. Nechceme ani ich podiely vo firmách. Našim cieľom je priniesť tomuto trhu dostupné možnosti. Pre tých z vás, ktorí sa rozhodnú podnikať a riešiť reálne problémy okolo seba.

progress pitch

Prvá polovica prezentujúcich so šéfredaktorkou Profitu a šéfredaktorom Slovak STARTUP

Hoci je Impact Inkubátor zadarmo, stojí pomerne veľa. Nielen bugetovo, ale najmä našich síl a snahy, času lektorov a mentorov, ale aj vás samotných – projektov, ktoré sa do toho rozhodli ísť. Vyberali sme najlepšie nápady a riešenia z pomedzi silných prihlášok. 35 z vás sme si pozvali do HUBu, urobili spoločne základnú validáciu vášho riešenia. 22 projektov postúpilo ďalej a týždne sme drilovali biznis plány a základné biznis skills. Niektorí dochádzali z ďaleka.

impact inkubator

Ondrej má len 14 rokov, býva v Sobotišti a po škole si to posledné týždne 2 až 3x týždenne zamieril rovno do Bratislavy do HUBu, v ktorom zabojoval so svojim projektom Pinf hry – hier pre deti s mentálnym postihnutím.

Matej Brecka s riešením Karmadilo a Evka, Milan, Janka a ďalší z Link Coworkingu z Banskej Bystrice, Oliver Straka a jeho namakané začínajúce herné štúdio Royal App Development zo Žiliny aj chalani Tomáš Sekerka a Slavomír Ries z APP Vision z Banskej Štiavnice by o neskorých príchodoch domov po našich workshopoch, niekedy aj o 2 – 4 nad ránom, vedeli hovoriť svoje.

royal app development

Royal app development crew

Všetkým z nich patrí môj úprimný obdiv, že to nevzdali a zamakali.

screen-shot-2016-10-16-at-00-39-46-min

Rovnako tímom z Bratislavy. Mnohé z nich majú vlastné firmy, ktorým sa museli venovať menej, aby rozbehli nové riešenia, ktoré pomáhajú a rozvíjajú naše okolie a ponúkajú ďalším nové možnosti. Palo Jelenek, Dušan Králik a Zuzka Dušičková majú vlastné zamestnania, úspešnú firmu, veľa odžitého aj z podnikateľského sveta, napriek tomu si so svojim novým riešením Cultify chceli nechať poradiť a uplynulé mesiace využili naplno. Niekedy na úkor času s priateľmi či rodinou. Podobne na tom boli mnohí.

cultify

Cultify Crew

Ale tak to chodí. Ak chce človek niečo dosiahnuť, bez práce – aj po večeroch aj po nociach – to najmä zo začiatku veľmi nejde. To je podnikanie. Tí, ktorí to ustoja, môžu získať slobodu a možnosť budovať vlastnú vec. Ten, kto to zažil mi dá za pravdu, že je to pocit na nezaplatenie. No stojí naozaj veľa.

Preto sú pre nás všetky zúčastnené projekty dôkazom, že má zmysel do toho investovať našu energiu, čas aj peniaze a že aj na malom Slovenskom trhu vzniká čoraz viac poctivých a zmysluplných podnikateľských riešení.

Kto postúpil a čo ho čaká?

Animath. APP Vision, COrvus. CrossIT, Cultify. Dataroom. Druhý názor lekára. GrantExpert. Feedpresso. Finančný manažment Grantov. Karmadilo. Link CoWorking. PinfHry. Pozitivnamysel.sk. Royal App Development. Simulyzer. United Colors. Vascovery. Zelený bicykel. Živá Knižnica. Zľavnenka. 21st Century Kids. To sú všetky projekty prvého bloku. S Vascovery a Zľavnenkou sme sa rozlúčili pred prezentáciami.

impact incubator

6 členná porota v zostave Tatiana Svrčková (Nadačný fond Telekom), Lucia Šicko (Pixel Federation), Branislav Šmidt (Impact HUB), Juraj Palovič (Impact HUB), Noro Maur (Nadácia Pontis) a Rasťo Kuciak (C.A.A.S.) nakoniec vybrali až 11 projektov ďalej. Ktoré to sú?

V kategórii Social Business postúpili:

21st Century Kids

Gamifikačná podpora pre rodičov pre lepšiu, zdravšiu a aktívnejšiu výchovú detí. Ide o praktický a ihneď aplikovateľný súbor návodov a nástrojov interaktívnou formou.

21st century kids

Dataroom

Funkčná chránená dielňa špecializujúca sa na digitalizáciu dokumentov, bezpečnosť a ochranu dát a pod. Spájajú tak potrebu digitálneho sveta s potrebami znevýhodnených.

dataroom

Dataroom crew

Pozitivnamysel.sk

Online portál duševného zdravia a sebarozvoja. Odborník ako kouč, psychológ alebo psychoterapeut, môže portál využiť ako miesto, kde sa môže prezentovať na profesionálnej úrovni a získať nových klientov. Bežní ľudia na získanie rady, dohodnutie si stretnutia. Momentálne pracujú tvorcovia na funkcii online konzultácie, t.j. ľudia budú môcť absolvovať sedenie napr. s koučom online, prostredníctvom portálu.

pozitivnamysel.sk

Pozitivnamysel.sk

United Colors

Multifunkčné komunitné centrum, ktoré zriadilo sociálne prevádzky a chránené pracoviská, v ktorých zamestnáva osoby zo sociálne znevýhodneného prostredia a Združenia mladých Rómov. Presadzuje a využíva nástroje a politiky zamerané na sociálno-ekonomický rozvoj rómskych komunít a znevýhodnených skupín obyvateľstva v nepriaznivých životných podmienkach.

impact inkubator_united colors

United Colors crew

Zelený bicykel

Bike sharing, ktorý spája mestá a ich občanov a vytvára jeden celok, živý organizmus, ktorý komplexne rieši problematiku presúvania sa po meste i mimo nich. Momentálne úspešne funguje v Prievidzi a rád by sa rozšíril do okolia.

impact inkubator_zeleny bicykel

Zelený bicykel crew

Živá knižnica

Jedinečný vzdelávací online nástroj, ktorý prostredníctvom autentických a silných príbehov ľudí pomáha vzdelávať a rozvíjať mladých ľudí na školách a zamestnancov vo firmách či rôznych inštitúciách. Ide o komplexnú vzdelávaciu metodiku – webináre, školenia, stretnutia so živými knihami, mystery pre firmy a ďalšie služby.

impact inkubator_zivekniznice

Živá knižnica crew

V kategórii Technology for Good postúpili:

Animath

Nový koncept interaktívnych hier a pracovných listov z matematiky pre žiakov základných škôl využívajúci rozšírenú realitu a gamifikáciu.

animath

Animath crew a Marek Mihok KPMG

APP Vision

Stojí za ním moderná firma APP Media, ktorá myslí za hranice svojich povinností. Tvoria webové stránky. Princíp je jednoduchý a funkčný. Každý web, ktorý vytvorí APP Vision je uspôsobený pre slabozrakých a nevidiacich.

app vision

COrvus

Inovatívne technologické riešenie pre dotykové telefóny s OS Android, ktoré ich sprístupní nevidiacim a slabozrakým používateľom. Základ tvorí špeciálne plne ozvučené prostredie navrhnuté podľa potrieb zrakovo postihnutého. Operácie v tomto prostredí sú aj bez kontroly zraku veľmi jednoduché a rýchle, nakoľko nikdy nie je podstatné, kde sa človek displeja dotkne, ale aké gesto v danom momente vykoná.

impact inkubator

Karmadilo

Marketingová platforma pre zadávatelov prieskumov, feedbackov alebo marketingových kampaní podporujúca spoločenskú zodpovednosť. Zadávatelia si zvolia cenu za jedného osloveného respondenta (používateľa aplikácie). Ten cez aplikáciu vyplní prieskum či feedback a za odmenu získa kredit, ktorý môže darovať obľúbenej zapojenej neziskovke. Za pár minút svojho času tak môžeš pomôcť a prispieť dobrým veciam po celom Slovensku.

karmadilo

Karmadilo

PinfHry

Pomáhajú deťom s mentálnym postihnutím učiť sa nové veci pomocou modernej technológie – tablety, počítače, smartfóny a ďalšie. Využíva ich už niekoľko centier a momentálne hľadá ich len 14 ročný autor spôsob, ako ich rozšíriť ešte ďalej.

PinfHry

PinfHry

Nasledujúci mesiac sa budeme venovať dvom hlavným témam – fundingu a presentation skills.

Na postupujúce projekty čakajú workshopy a stretnutia s predstaviteľmi z Neulogy Ventures a Crowdberry, naučia sa ako na crowdfundingovú kampaň cez slovenský StartLab aj čosi o svetových úspešných kampaniach a ako získať financovanie z grantov. Stretnú sa s expertnými mentormi zo Sygicu, Slovak Telekomu, Pixel Federation, Websupportu či Dobre&Dobré. Vďaka priateľom z Maxman Consultans vyprofilujú svoje záverečné prezentácie a 15. novembra sa s nimi opäť postavia na stage.

S ostatnými sa nelúčime. Kto to nevzdá a ukáže nám, že má silu makať ďalej, dostane našu pomoc a uvidíme sa s ním na našom ďalšom formáte Business Clinic – bezplatného poradenstva aj na osobných mentoringoch. Kde je vôľa, tam sa chuť pomôcť z našej strany vždy nájde.

impact inkubator

Druhá polovica prezentujúcich projektov.

Včerajší večer sme zakončili v spoločnosti aj našich mediálnych partnerov, ktorým patrí vďaka, za to, že šíria nové inovatívne príbehy týchto projektov. Ďakujeme redakcii Profit a Slovak Startup, ktoré strávili s nami piatkový večer, ale aj tímom Startupers a Startitup.sk

Vidíme sa v novembri na FINAL PITCH prezentáciach.