Mladý slovenský inovátor. Má 19 a odvážny sen.

Je mladý, je inovátor. Zvedavec a dá sa povedať, že vynálezca. Martin Ferianc má 19 rokov, predstavili sme vám ho na našom prvom MASHUPe. Získal si uznanie na Texaskej univerzite a teraz potrebuje pomoc rodákov.

Každý deň počujeme v správach ako nám dochádzajú fosílne palivá, elektrina a plyn sú čoraz drahšie. Veľa ľudí sa venuje obnoviteľnej energii – ako získať energiu z vetra, vody alebo vymyslieť nejaký iný druh energie. Podľa Martina sa však nik z nás nezamýšľa, nezamýšľal ako využiť energiu, ktorá už niekde uložená je, napríklad vo vzduchu. Napadla mu na pohľad jednoduchá myšlienka: čo keby som pokúsil energiu prečerpávať, a tak ju šetriť. Dnes má vyvinutý prototyp tepelného čerpadla, ktoré si necháva patentovať. A vďaka výzve od Unileveru chce na to získať peniaze. Hlasovať sa dá už len 3 dni. Pomôžeš?

Čo je tento chalan zač?

Mladý slovenský inovátor

foto z MASHUP Bratislava (4.12.2014)

Keď sme sa Maťa pýtali, ako ho to vôbec napadlo, odpovedal: “Riešenie mi prišlo na um, keď som mal otvorené okno a môj otec prišiel do izby s otázkou: ‚Prečo toľko vetráš? Teplo, teda energia a peniaze vychádzajú von na ulicu…‘. Zhodou okolností práve vtedy som niečo čítal o rekuperácií v ťažkom priemysle, a tak som uvažoval, či by sa tento koncept nedal použiť aj v našej domácnosti”.

Maťo má zmyslu pre humor a energie na rozdávanie, tak sa rovno pustil do toho. Nápad si premyslel a začal sa prihlasovať do rôznych súťaží, aby nazbieral feedback. Porážal rovesníkov z európskych krajín na rakúskom turnaji mladých fyzykov ATYP, bodoval na Národnom kole v písaní anglickej prózy s krátkou poviedkou Sound of Silence. Získal hlavnú cenu za najlepší vedecký projekt na Slovensku so svojim rekuperátorom vzduchu. V rámci tejto súťaži vyvinul zariadenie, ktoré dopravuje energiu z vnútorných priestorov budovy do čerstvého ovzdušia vracajúc ho naspäť do objektu so stratou čo najmenšieho množstva energie prostredníctvom kompletne nového prístupu. Rozhodol sa urobiť niečo pre ďalších stredoškolákov a vytvoril edukačný portál Scolaris pro Scolaris ktorým vyhral minulý rok suťaž Junior Internet ( www.scolaris.ferianc.eu ).

… wait for it, ešte sa len rozbiehal…

Nelenil a získal stáž na Technickej univerzite v Mníchove, zaslúžil si zlatú medailu na Medzinárodnej olympiáde pre udržateľný svet I-SWEEEP 2014 v Houstone. Preslávil tak aj Slovensko, hoci u nás si jeho úspech všimli len niektorí. Zároveň získal za svoj projekt tepelného čerpadla Špeciálne ocenenie Texaského centra pre supravodivosť.

Že o čom to tu točíme a čo to vlastne vynašiel?

Predstavte si modelovú situáciu….Nachádzate sa v obývačke, kde je príjemných 22°C, ale dosť suchý vzduch. Vonku je 10°C, čiže medzi vnútornou a vonkajšou teplotou je dosť podstatný rozdiel. Čo sa stane, keď otvoríme okno? Teplý vzduch z obývačky putuje von a dovnútra prúdi studený vzduch, ktorý je následne potrebné ohriať. Ale načo tento vzduch ohrievať, keď energia je už vo vydýchanom vzduchu?

Maťo prišiel na spôsob, ako prečerpať túto unikajúcu energiu pomocou rekuperácie skladajúcej sa z pasívnej časti – nepotrebuje dodať žiadnu energiu, a aktívnej časti. Aktívna časť je jedinečná svojou stavbou a jedinečná je tiež konštrukcia spájajúca pasívnu plus aktívnu časť, ktorú by si rád nechal patentovať, a preto celý princíp zatiaľ nechce veľmi rozvádzať. Pomocou jeho riešenia však možno dosiahnuť veľkú účinnosť prečerpávania energie, ale nie transformáciu elektrickej energie na teplo, čo je určite energeticky náročnejšie.

Čo ďalej?

Ťažká otázka. Práve teraz je Martin vo fáze, kedy potrebuje špeciálnu pomoc a financie na zostrojenie funkčného modelu, pripraveného na testovanie. Veľmi by mu v tom pomohla súťaž, ktorú pripravuje Unilever. Tento prototyp v poradí už tretí bude vyrobený na regulérne použitie. A teraz sa ukáže sila našej HUB komunity, či mu v tom vie pomôcť ;). Martin sa v súťaži drží medzi projektmi, ktoré by mali byť ocenené. Hlasuje sa však ešte do 18. januára a všeličo sa môže zmeniť. Pomôž mladému nadšencovi robiť veci ešte lepšie. Daj mu hlas TU.

Všetkým, ktorí sa zapojili ďakujeme a ak budete chcieť Martina sponzať osobne, rád vám vašu láskavosť vráti a sadne si s vami u nás v HUBe na pivo. Piť už môže, má 19!

autor: Baška Klimek
foto: TEDxTrenčín a Stanči Karellová