Prvý Mashup vznikol pred 5 rokmi v Impact Hub Praha. My sme pridali jednu nosnú tému večera. Počas pár minutových prezentácií sa ti v desiatich slideoch predstavia neobyčajné nápady, slovenské značky či talentovaní ľudia z nášho okolia rôzneho veku, ktorí robia veci inak. Dnes sa MashUp koná v 8 európskych mestách.

Priniesli sme nevšedné témy

Prvý MashUp sme venovali výnimočným študentom, ktorí reprezentujú Slovensko v zahraničí a častokrát o nich u nás verejnosť nevie. Aby dokázali, že aj v podienkach slovenského školstva vznikajú skvelé talenty.

Sme hrdí na to, že sme Slováci. Sme hrdí na naše slovenské firmy, na talenty, ktoré doma máme. Aj preto vám chceme predstaviť pár ľudí a značiek, ktoré pozdvihli laťku a snažia sa robiť veci svetovej kvality.

Venovaný ženám – ktoré sú úspešné, aktívne a tvorivé. V dnešnej dobe je úspešnosť a kariéra žien diskutovanou témou. Aká je teda naozaj úspešná žena? Pre nás tá, ktorá venuje energiu a čas do vecí a projektov, ktoré ju bavia a do svojho okolia. Je teda aktívna a tvorivá = úspešná..

Myslíte si, že Slovensko sa môže pýšiť “iba” Sygicom, lietajúcim autom a inými technologickými vychytávkami? Tieto firmy máme radi aj my! No rozhodli sme sa, že vám predstavíme inovácie aj z oblastí, z ktorých by ste to možno nečakali.

Trvalá udržateľnosť – slová, ktoré počujeme čoraz častejšie a stále si ich mnohí z nás ešte nevedia spojiť „s bežným životom“. Denno-denne plytváme jedlom, energiou aj ostatnými zdrojmi a už dnes sa hovorí o tom, že spoločnosť žije na dlh.

Mashup #5: Slováci, ktorí pre nás tvoria udržateľnú budúcnosť

Peter Kindel a Andrej Nosáľ

Peter Kindel a Andrej Nosáľ

Svet bedničiek

Mashup #5

Internetový obchod ponúka čerstvú „skutočnú“ zeleninu a ovocie od domácich pestovateľov, dovezenú priamo k vám v bedničkách šetriacich životné prostredie. Svet bedničiek vám predá prírodu takú, aká je. Bez prikrášlenia, zato kvalitnú.

Peter Bolebruch

Peter Bolebruch

Farmlandia

Mashup #5

Farmlandia ponúka riešenie problému znehodnocovania ornej pôdy modernými spôsobmi obrábania spojením pestovateľov a spotrebiteľov. Predstavuje zavŕšenie úsilia pôvodného návrhu trvalo udržateľnej metódy pestovania zeleniny, Agrokruhu.

Zuzana Kierulfová

Zuzana Kierulfová

ateliér Createrra / Oz ArTUR

Mashup #5

Architektonické štúdio Createrra je vedúcim špecialistom na pasívne domy na Slovensku. Udržateľná architektúra a využívanie prírodných materiálov majú množstvo výhod. Práve tie sa snaží využiť Createrra spolu s občianskym združením ArTUR.

Marta Kabinová

Marta Kabinová

Adoptuj si včelu

Mashup #5

Vrátiť včely naspäť do miest sa rozhodli Živica a Greenpeace Slovensko vďaka kampani Adoptuj si včelu, ktorej hlavným cieľom je osádzanie úľov do miest. V 10-tich mestách tak rozobzučali nové úle na dostupných miestach. Za kampaň získali aj ocenenie Fundraiser roka a podporu verejnosti.

Michal Gottwald

Ing. Michal Gottwald

Zemný Akumulátor

Mashup #5

Projekt, ktorý získal prvé miesto a ocenenie Startup Awards 2014 v kategórii Science. Zemný akumulátor je riešenie, ktoré môže domácnostiam výrazne redukovať náklady na vykurovanie, a zároveň šetrí životné prostredie.

Gut Gut

Števo Polakovič, Lukáš Kordík

Gut Gut

Mashup #5

Architekti z gutgut ateliéru nám ukázali, ako sa dá pracovať s panelákovým dedičstvom. Výsledkom ich práce je zrekonštruovaný panelák s nájomnými bytmi v Rimavskej Sobote, pri ktorom sa výrazne zmenila vonkajšia vizáž, vnútorné členenie i okolie domu.

Janica Lacová

Janica Lacová

Jeminé – Zdravá škola

Mashup #5

Ambasádorka Jamieho Olivera na Slovensku sa snaží búrať mýty o školskom stravovaní so svojim projektom Skutočne zdravá škola. A čo ide? Hlavne o presadenie zdravšieho stravovania detí na školách a v školských jedálňach a o zvýšenie záujmu rodičov o školskú stravu.

Juraj Hipš

Juraj Hipš

Živica

Mashup #5

Dnes snáď už každý z nás počul o centre Zaježová či o Živici. Juraj Hipš na našom Mashupe úsmevne a kriticky zhodnotil, že náš vývoj sa síce nedá udržať, no ak chceme ozaj niečo zlepšiť, musíme sa pozrieť hlbšie a hľadať zmenu.

Radoslav Markuš

Radoslav Markuš

ZSE – Smart cities

Mashup #5

Projekt Smart cities predstavuje víziu budúcnosti miest ako inteligentných systémov schopných vnímať a uspokojovať potreby každého obyvateľa individuálne a zároveň šetriť pritom energiou a recyklovať to, čo ľudia spotrebujú.

Marek Tomeš

Marek Tomeš

ZSE – Obnoviteľné zdroje

Mashup #5

Voda, geotermálna energia, slnko, biomasa a vietor. Toto sú obnoviteľné zdroje našej planéty, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu. Správnym využitím ich potenciálu môžeme svoju obyčajnú domácnosť premeniť na ekologickú a úspornú domácnosť.

Mashup #4: o inováciách v tradičných aj netradičných odvetviach.

Myslíte si, že Slovensko sa môže pýšiť „iba“ Sygicom, lietajúcim autom a inými technologickými vychytávkami? Tieto firmy máme radi aj my! No rozhodli sme sa, že vám predstavíme inovácie aj z oblastí, z ktorých by ste to možno nečakali.

Juraj Recký

Juraj Recký

Online Tlmočník

Mashup #4

Problémy, ktoré si nevime predstaviť. Pochopiť hovorenú reč alebo text. Online Tlmočník s podporou Nadačného Fondu Telekom spája dva odlišné svety cez skype; počujúcich s komunitou sluchovo postihnutých ľudí.

Adam Tóth

Adam Tóth

Hasiaci Dron

Mashup #4

Drony už nie sú len hračkami. Adam sa nebojí konceptov budúcnosti. Drony navrhol tak, aby dokázali hasiť na ťažko prístupných miestach a nelimitovali súčasné technológie.

Oliver Morocz

Oliver Morocz

Mimosa

Mashup #4

Oliver posúva dizajn nábytku o úroveň vyššie – ovláda nábytok len mávnutím ruky. Navrhol poličku Mimosia reagujúcu na prítomnosť človeka za čo získal ocenenie v súťaži Kryštáľový Merkúr.

Juraj Tóth

Juraj Tóth

AMOS Cam

Mashup #4

Vie presne čo sa deje nad našimi hlavami a to doslova. Jeho systém Amos Cam získal zlatú medailu na Výstave vynálezov v Prahe. A teraz ho môžeme nájsť v observatóriách v Čile alebo na Kanárskych ostrovoch.

Michal Maxian

Michal Maxian

Bat Suit

Mashup #4

S IT začal ako 16 ročný, s korporátnym consultingom v 23 a potom prepadol startupom, v ktorých pláve dodnes. Spolu s parťákmi vytvoril BatSuite, pomôcku pre nevidiacich s claimom “explore in the dark”.

Nikoleta Čeligová

Nikoleta Čeligová

SHE

Mashup #4

Talentovaná Nikoleta, dizajnérka, sa dlhšie venuje téme nevidiacich. Nerobí len pekné, ale aj funkčné veci, projekt SHE a Memonik sú toho dôkazom. Preto obdržala aj ocenenie v súťaži Národná cena za dizajn.

Ivan Lazarov

Ivan Lazarov

DEV1S

Mashup #4

Najprv profesionálny gamer, teraz výrobca profesionálnych pomôcok pre gamerov. Využil poznatky z hráčskeho prostredia a tak navrhol DEV1S, okuliare, kroré by mali povzdvihnút hráčsku úroveň o level vyššie.

Slavomír Ozaník

Slavomír Ozaník

Wind Car

Mashup #4

Svet automobilov vníma inak, namiesto koní pod kapotou volí vietor do plachiet. Alternatívnu energiu vidí ako niečo, čo zmení cestovanie. Trúfol si na Mercedes-Benz v Advance Design kde sa rieši budúcnosť vozidiel.

Mashup #3: Ženy – úspešné, aktívne a tvorivé. A také robia aj svoje okolie.

Venovaný ženám – ktoré sú úspešné, aktívne a tvorivé. V dnešnej dobe je úspešnosť a kariéra žien diskutovanou témou. Aká je teda naozaj úspešná žena? Pre nás tá, ktorá venuje energiu a čas do vecí a projektov, ktoré ju bavia a do svojho okolia. Je teda aktívna a tvorivá = úspešná.

Elena Kohútiková

Elena Kohútiková

VÚB Banka

Mashup #3

Tri roky po sebe získala cenu časopisu Forbes Top žena v slovenskom biznise, za rok 2012 získala Zlatý biatec za prínos k bankovej kultúre v SR. Žena, matka, dáma, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB Banky. Je nositeľkou mnohých ocenení.

Lucka Gažová

Lucka Gažová

Modeling,  LULU’s bakery

Mashup #3

Spája dva veľmi ďaleké svety. Vídame ju na obálke časopisov či na móle, no najčastejšie ju nájdeme v kuchyni. Vyhrala Miss Sympatia 2008 a popri práci v modelingu a škole si založila vlastnú značku LULU’s bakery.

Agnes Lovecká

Agnes Lovecká

Slobodne vinarstvo a Živé kvety

Mashup #3

Bubnuje v kapele Živé kvety. Vždy sa venovala športom od snowboardingu až po frisbee. Popri tom objavila chuť a krásu vína a spoločne so sestrou Katkou sa rozhodli oprášiť rodinný vinársky podnik.

Katka Lovecká

Katka Lovecká

Slobodne vinarstvo a Živé kvety

Mashup #3

Advokátka a matka, ktorá korporátny svet vymenila za vôňu hrozna. So sestrou obdnovili nezávislý rodinný podnik Slobodné vinárstvo z Majeru Zemianske Sady. Pri výrobe vína kladú dôraz na prírodné procesy a prirodzené kvasenie.

Barbara Szalai

Barbara Szalai

KOUN

Mashup #3

Študovala na Carpigiani Gelato University. Odtiaľ si priniesla lásku k jedlu a zmrzline. Vrátila sa na Slovensko, aby priniesla na Hviezdoslavovo námestie najfarebnejšiu zmrzlinu v hre – KOUN.

Katka Hudecová

Katka Hudecová

CirKus-Kus

Mashup #3

Vyštudovala Vývoj systémov služieb na FI v Brne, dnes riadi 1.slovenskú cirkusovú školu. Okrem kurzov takých netradičných disciplín ako je žonglovanie či akrobalans rozbehli aj Social Cirkus venovaný deťom z detských domovov.

Lucia Staseselová

Lucia Staseselová

Fundraising

Mashup #3

Spoluzakladateľka Nadácie pre deti Slovenska, Slovenské centrum Fundraisingu, Riaditeľka oddelenia fundraisingu pre Saleziánov Dona Bosca v Bratislave, aktívna participantka na spoločenských otázkach.

Zuzana Marianková

Zuzana Marianková

Režisérka

Mashup #3

Žila vo Švajčiarsku, jedného dňa sa vrátila domov, aby natočila svoj prijímačkový film a zobrali ju na VŠMU. Teraz si už nič iné ako byť režisérkou nedokáže predstaviť. Jej filmy získali niekoľko ocenení doma i v zahraničí.

Andrea Titelová

Andrea Titelová

Youth Politic Education

Mashup #3

Nevzdala sa Slovenska, vrátila sa z Bruselu aj Washingtonu a založila výchovno-vzdelávaciu organizáciu Youth Politics Education, ktorá od roku 2012 pripravuje mladých ľudí do verejnej sféry a politiky.

Veronika Sedláčková

Veronika Sedláčková

Mladá aktivistka

Mashup #3

Má 17, no pre svoje okolie už urobila viac, ako väčšina z nás. Študentka Gymnázia v Nových Zámkoch, členka Červeného kríža. Svoj zárobok z brigád minie na farby a štetce. Nemaľuje však obrazy ale ihriská.

Mashup #2: Slovenské svetové výrobky

Sme hrdí na to, že sme Slováci. Sme hrdí na naše slovenské firmy, na talenty, ktoré doma máme. Aj preto vám chceme predstaviť pár ľudí a značiek, ktoré pozdvihli laťku a snažia sa robiť veci svetovej kvality. Dozviete sa ich príbehy, kedy sa to začalo „lámať k úspechu“ aj to, čo odkážu všetkým, ktorí sa snažia o úspech.

Zdenko Metzker

Zdenko Metzker

Konštruktér

Mashup #2

Konštruktér vývoja motocyklov bývalých Považských strojární. Uvedie náš Mashup a porozpráva o tom, ako to kedysi fungovalo, o v zahraničí dobre známej Babette. O úspechu, ktorý sa dlhé roky nezopakoval.

Lenka Slaninková

Lenka Slaninková

Kino Lumier

Mashup #2

Aj v kultúre vieme držať prvenstvo. Kino Lumier získalo spolu s kinom Mladosť ocenenie európske ocenenie za najlepšiu dramaturgiu v konkurencii vyše 1000 ďaľších miest. Vďaka svojmu programu, komunikácii a dramaturgii je obľubené aj doma.

Igor Žáček

Igor Žáček

ecocapsule.sk

Mashup #2

Jeden z trojice NICE Architects s najnovším projektom Ecocapsule ekologickým minimalistickým bývaním, ktoré neušlo pozornosti ani Web Summitu kde zastupujú Slovenské Tech startupy. Dnes valcujú aj zahraničné médiá.

Robo Kúšik

Robo Kúšik

UAVONIC

Mashup #2

UAVONIC patrí k najlepším dodávateľom bezpilotných zariadení a profesionálnych služieb v Európe. Spoločnosť distribuuje technologicky najvyspelejšie bezpilotné prostriedky pre nadšencov UAV i profesionálov.

Ladislav Kovács

Ladislav Kovács

Kaltenecker

Mashup #2

Kaltenecker nepatrí ku gigantom, zato varí pivo vysokej kvality a netradičných chutí. O jeho produkty rastie záujem čoraz viac už aj v cudzine v Maďarsku, alebo Česku. No taktiež vzbudzuje záujem v USA alebo Fínsku. Mimochodom je najväčším producentom pivných špecialít v strednej Európe.

Roland Hnilica

Roland Hnilica

HIGA vyšívané etikety

Mashup #2

Jeho otec začal ako strojný inžinier, teraz vyrába milióny etikiet do áut ako Aston Martin, Porsche alebo Ferrari. Dnes riadia spoločne úspešnú generačnú firmu s odberateľmi po celom svete. Vychádzali zo svojej potreby a ostali verní svojmu “remeslu”.

Ewženko

Ewženko

Eg Riders

Mashup #2

Príbeh starých dvojkolesových veteránov, ktorým Eg Riders, 5 členný tím z Topolčian, dávajú druhý dych. Pár slovami ide o rekonštrukcie starých bicyklov, s nápaditým lookom a farbami, ktoré si získavajú svojich fanúšikov a majiteľov už aj mimo Slovenskej Republiky.

Karol Štýblo

Karol Štýblo

Lyrachocolate

Mashup #2

Tvorca slovenskej čokolády vyrábanej v Nitre, ktorá sa zaradila medzi celosvetovú čokoládovú špičku. Na svetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži GREAT TASTE AWARDS 2014 v Londýne v polovici augusta tohto roka získala LYRA MANDALA ako prvá slovenská čokoláda zlatú hviezdu Great taste.

Mashup #1: 8 študentov, ich svetové slovenské úspechy a jedno pexeso.

Venovaný výnimočným študentom, ktorí reprezentujú Slovensko v zahraničí a častokrát o nich u nás verejnosť nevie.

Daniela Welnitzová

Daniela Welnitzová

Technika

Mashup #1

Daniela spolu so spolužiakmi z STU vytvorili prototyp najúspornejšieho vozidla na Slovensku a prebojovali sa tak až na prestížnu súťaž v Rotterdame Shell Eco-marathon s konkurenciou 200 najlepších súťažných tímov z celého sveta. Aj v neľahkých podmienkach sa snažia svoje vozidlo inovovať a prichádzať s novými riešeniami.

Martin Ferianc

Martin Ferianc

Technika

Mashup #1

Chalan, ktorý získal zlato na olympiáde v Texase v kategórii Engineering a súčasne špeciálnu cenu Texaského centra pre supravodivosť Texaskej univerzity za svoj projekt Aktívna a pasívna rekuperácia vzduchu, v ktorom skúmal možnosti novonavrhnutého tepelného čerpadla. Jeho princípy si dáva v súčastnosti patentovať.

Kamil Burda

Kamil Burda

Technika

Mashup #1

Kamil je študent Fakulty informatiky a informačných technológií STU, ktorý spolu s kolegami úspešne reprezentoval Slovensko v medzinárodnej súťaži Microsoft Imagine Cup s projektom LeapKin. Projekt má za cieľ zefektívniť fyzioterapiu detí s pohybovými obmedzeniami pomocou počítačových hier.

Adam Šebesta

Adam Šebesta

Právo

Mashup #1

Absolvoval počas štúdia dvanásť rôznych stáží. Pôsobil v právnej oblasti, projektovom manažmente zameranom na tretí sektor, verejnom sektore (Veľvyslanectvo SR vo Washingtone, D.C., USA), médiách a PR(National Crime Prevention Council, USA). V roku 2013 bol nominovaný na cenu “Študentská osobnosť Slovenska”, vyhral medzinárodnú súťaž v arbitráži a mediácii v Hongkongu ako “Best Mediator”.

Martina Rozinajová

Martina Rozinajová

Dizajn

Mashup #1

Absolventka VŠVU s diplomovým projektom Nové učebnice, ktoré si získali záujem verejnosti. Práve ním predstavuje mladá dizajnérka ako by tvorivé učebnice mali naozaj vyzerať. Za ilustrovanie knižky Rozprávky z palety (2007 získala titul Najkrajšia kniha zimy 2007. Je autorkou grafického dizajnu mnohých úspešných kníh pre deti, zbierala skúsenosti v ateliéroch v zahraničí a rozhodla sa vrátiť – na Slovensko.

Martin Ševeček

Martin Ševeček

Komunita

Mashup #1

Martin je chalanisko, ktorý si vytvoril jasný obraz o svete a svojich plánoch už v 14. A odvtedy nedá pokoj svojmu okoliu. Organizoval konferenciu pre 150 stredoškolákov „Hlava vo svete, srdce na Slovensku“ a tým sa nezastavil. Napokon získal náročnú licenciu a budúci rok tak zorganizuje TEDxYouth aj u nás v Bratislave.- a prvýkrát na Slovensku!

Miško Molčan

Miško Molčan

Komunita

Mashup #1

Miško sa pustil hneď do niekoľkých projektov svetovej úrovne. V Nitre organozoval TEDx, v Bratislave najväčie podujatie pre milovníkov kávy Coffeefest a najnovšie zarezáva ako editor in chief v Standart Magazine a organizuje Coffe fest v Bratislave, Prahe a Viedni. A to všetko popri škole.

Simona Hrušovská

Simona Hrušovská

Komunita

Mashup #1

Už počas školy pracovala na viacerých filmových a televíznych projektoch a spoluorganizovala filmové aj hudobné festivaly. S kamarátmi založili neziskovku Midl n.o., ktorá už pár rokov organizuje Kreatívne ráno, ktoré sa začiatkom septembra 2014 úspešne začlenilo do siete Creative Mornings.