Kde sa rodia neobyčajné nápady?

Na túto otázku sme chceli odpovedať naším ďalším Mashupom #4 o inováciách v netradičných oblastiach. Prečo sa na inovácie pozeráme iba ako na oblasť IT a technológií? Veď niečo originálne sa dá vymyslieť v každom odbore.

Mashupom predstavujeme Slovákov a Slovenky, ktorí robia veci inak. Výnimočných ľudí z nášho okolia, na ktorých by sme mali byť my ostatní možno aj trošku hrdí. Značky a projekty, ktoré nám dokážu aj v podmienkach, aké máme doma na Slovensku, budovať skvelé meno v zahraničí.

V utorok sme vám predstavili 9 ľudí, ktorí rozmýšľajú trochu inak. V problémoch vidia výzvy a samostatne a samovoľne sa snažia veci okolo seba posunúť vpred.

Ako si objedná nepočujúci vyšetrenie u lekára či stretnutie v banke?

Pre nás samozrejmosť. Zodvihnúť telefón, vyčkať si niekedy to niekoľkominútové zvonenie. Konečne sa ozýva hlas „áno, jasné, ďakujem“. A máme termín o polroka. O stave zdravotníctva a čakacích dobách pokecáme inokedy Výsledok je však jasný – objednali sme sa tam, kam sme potrebovali. Pre nepočujúcich je to však nepredstaviteľné. Vybaviť si lekára, kaderníčku, overiť si niečo v banke, škole. Juraj Recký vie, že nepočujúci majú často problém aj s písaním a tak to nevyrieši sms či mail. Služba Online Tlmočník, ktorá vzniká pod jeho leadovaním za podpory Nadačného fondu Telekom a Nadácie Pontis, rieši presne tento problém. Využíva Skype, ktorý vás spojí s tlmočníkom ovládajúcim posunkovú reč a on tieto telefonáty vybaví za vás.

juraj recký - online tlmočník

Science fiction alebo realita budúcich rokov?

Predstavte si dron. A predstavte si hasiaci dron. Presne taký navrhol 22-ročný chalan Adam Tóth. Využitie si nezvolil náhodou, čerpal zo skúseností svojho otca požiarnika.

Som rada, že žijem v čase, keď o 4-5 rokov mladší ľudia ako ja, nesedia nečinne na zadku, ale riešia takéto výzvy. O tom, či to bude udržateľný nápad, či sa bude raz vyrábať masovo, môžete polemizovať. Dôležité ale je, že sa táto myšlienka zrodila a už sa s ňou dá pracovať.

adam tóth hasiaci dron

haasiaci dron Adam Tóth

Inšpirácia z prírody

Viete, čo je Mimosa Pudica? Je to rastlina s neobyčajnou vlastnosťou. Pri pohybe uzavrie svoje listy na minimálnu využitú plochu. Presne ňou sa inšpiroval Oliver Morocz, študent nábytkárskeho dizajnu na Drevárskej fakulte Technickej Univerzity. Jeho cieľom bolo zapracovať jej elegantný pohyb uzatvárania listov do úžitkovej funkcie. Takto vznikla polička reagujúca na prítomnosť človeka, za ktorú získal ocenenie v súťaži Krištáľový Merkúr v kategórii Mladý inovátor. Vďaka tejto funkcii ušetríte úžitkový priestor a využijete len tie časti poličky, ktoré práve potrebujete.

Oliver Morócz Mimosa

Je najlepším PR pre vedu

Veda je famózna sama o sebe. Na Slovensku však o nej nemáme vysokú mienku. Hlavne o tej našej národnej. Spoznali sme však kúzelného človeka, ktorý robí svoju prácu rád. Chcel byť astronautom, no našťastie pre nás všetkých sa z neho stal vedec so zmyslom pre humor a skvelý prezentujúci.  RNDr. Juraj Tóth PhD.

Spolu s kolegami vytvorili systém Amos Cam. Ich motivácia pramenila z nedostatku existujúcich systémov s malým zorným poľom alebo nízkych dosahov kamier. Kombináciou týchto faktorov vznikol celooblohový systém stonásobne citlivejší, ktorý sleduje prítok medziplanetárnej hmoty – asteroidov –  smerujúcej k zemi. Podľa Juraja je to pri vede to isté ako pri hocijakej inej oblasti. Najdôležitejšie je prostredie a ľudia, medzi akými sa nachádzaš. Tí ťa inšpirujú k nevídaným veciam. A tak to vyzerá, že tá naša slovenská veda nie je ešte stratená, keď v nej máme takýchto ľudí ;)

Juraj Tóth Amos Cam

Social innovation Batman

Označennie hodné Maxa – Michala Maxiána. S jeho tímom vytvorili, otestovali, prerobili a ďalej zlepšujú pomôcku pre nevidiacich BatSuite založenú na princípe vĺn, ktoré upozornia nevidiaceho na prítomnosť prekážky pulzovaním. V praxi je to náramok, ktorý si nasadíte na ruku a on sonduje okolie za vás. Oproti bežným slepeckým paličkám ma hneď niekoľko výhod. BatSuite prešiel už niekoľkými prototypmi a stále sa zlepšuje. Záujem oň prejavili aj investori. Tím BatSuite je zdatný, o tom niet pochýb. Mohli naštartovať akýkoľvek iný startup, no ako sami hovoria – ak si tvoju appku stiahne ďalšia tisícka ľudí, je to skvelé. Ak však vidíš reálneho človeka, ktorému tvoj nápad pomôže zlepšiť život či mať sa lepšie, je to o inom. Ten pocit ti nič iné nedá.

Bat Suite

Od ženy pre ženy

Mladučká dizajnérka, o ktorej sa píše v každých novinách. Včera ste ju videli aj na TEDx Bratislava. Nie náhodou. Robí pozoruhodné veci. Je zosobnením toho, čomu my hovoríme funkčný dizajn. Okrem Memonika – spoločenskej hry pre nevidiacich (aj vidiacich) – vytvorila aj prototyp menštruačného a ovulačného testu pre nevidiace SHE. Tento systém funguje na rozoznávaní farieb a ich fonetickom vyjadrení. Pracovali na ňom spolu s bioinžinierom a dnes Nikoleta Čelingová dúfa, že sa začne vyrábať aj masovejšie. Rozbieha spoluprácu s farmaceutickou spoločnosťou, hoci sa priamo netýka jej inovatívneho riešenia, verí, že ju to posunie opäť o krok k cieľu. Memonika nájdete aj u nás v HUBe, slúži všetkým, ktorí si chcú otestovať svoj hmat a pozerať sa na svet na chvíľku so zatvorenými očami.

Nikoleta Čeligová

SHE Nikoleta Čeligová

Srdcom hráč, hlavou podnikateľ

Spolu s kamošmi sa so svojim tímom dostal medzi TOP 3 v Counter-Strike-u na svete. Nestvrdol však pri compe ako iní, dnes pracuje pre ESET a rozbieha vlastý orginálny biznis. Ivan DEV1 Lazarov vytvoril okuliare DEV1S, ktoré ochránia zrak ďalším hráčom a zlepšujú ich výkon. Od prototypu sa prepracováva k výrobe a okrem hráčov oslovil jeho startup aj skupinu dizajnérov. Práve pre nich vymyslel špeciálnu verziu týchto okuliari tak, aby nemenili farebné spektrum.

Ivan Lazarov DEV1S

O pár rokov budú autá lietať a poženie ich aj vietor

Lietajúce auto nás už preslávilo a možno sa Slovensko bude čoskoro spájať s ďalším „autoinnovation“ počinom. Slavomír Ozaník, odchovanec Kleina, sa rozhodol venovať prototypu WindCar. Sám ho aj zhotovil a získal aj silného poradcu a konzultanta pre svoj projekt – spoločnosť Mercedes Benz. Samotnú konštrukciu riešil s pomocou konštruktéra zaoberajúceho sa aerodynamikou a záťažovými konštrukciami, no model vytvoril vlastnoručne. Chcel otestovať, či by práve jeho návrh bolo možné zhotoviť v „domácich“ podmienkach.

Má za sebou kus práce a pred sebou ešte dlhý vývoj. Potvrdil to, že v automobilovom priemysle sa máme ešte kam posúvať a Slováci mu rozumejú naozaj dobre ;).

wind car auto-min

Inovátorom sa buď narodíš alebo chodíš s očami „dokorán“

… a hľadáš príležitosti. Čo nefunguje? Čo sa dá zlepšiť? Tieto otázky si kládol aj Marek Vician. Chcel začať podnikať. A zarábať. Skúšal rôzne idey pretaviť do reálneho biznis plánu. Niekoľko z nich mu aj vyšlo. Potom sa však zamyslel nad takou bežnou vecou, akou je pečivo v supermarketoch. Nechránené, dochytané, prenášajúce množstvo baktérií a skladované tak, že sa znehodnotí a popučí. Začal s manželkou rozmýšľať, ako to vyriešiť. Prvý prototyp systému zostavil z domácej práčky a homemade komponentov. Potom sa obrátil na vedcov a technikov z Košickej univerzity. Spolu dotvorili Rožkomat – dávkovač pečiva, ktorý ho udrží v lepšej čistote a zároveň sa pečivo vzájomne neznehodnotí. Dlhšie vydrží mäkké a svieže. Niekto by si povedal: aký bláznivý nápad! Nepopierame, v jednoduchosti je krása a toto nikoho z nás nenapadlo, však?  So svojím prepracovaným tretím prototypom štartuje v týchto dňoch v prvej prevádzke supermarketu.

Mashup

9 príbehov

Každý v inom štádiu. Niektoré sú „len“ víziami, iné realitou. Každý je však originálny. My, Slováci, vieme naozaj vymyslieť kadečo. Ideálne by bolo sa už len dopracovať k tomu, aby každý náš výmysel posunul naše okolie, hociktorú z jeho oblastí, dopredu.

Ďakujeme, tento večer sme si mohli s vami užiť vďaka firmám, ktoré sa na svoje okolie snažia pozerať tiež inými očami a posúvať ho vpred.  Vďaka našim partnerom Nadačnému fondu Telekom, Nadácii VÚB a ZSE.

Vidíme sa v septembri na ďalšom Mashupe!

Všetkých našich spíkroch nájdeš postupne doplnených na www.impacthub.sk/mashup .

Photo by Michal Lukáč