It SUX !

Koľkých z vás vytáča nejaká nefunkčná stránka? Koľko z vás sa stihne rozčúliť, keď sa snaží online niečo kúpiť či vybaviť? Existujú tajomní ľudia, ktorí sa obetujú pre nás ostatných, a snažia sa z dizajnovo pekných (a niekedy aj škaredých) online systémov urobiť hlavne funkčné veci. Jednou z nich je aj Tina Ličko.

Tina je UX (skoro jak AktaX pre nie IT ludi) = user experience konzultantka a súčasne Business Lead. Rozbieha slovenskú pobočku českej firmy 2fresh.cz, ktorá „robí design“. To znamená, že robia všetko, čo sa dizajnu, ako spôsobu riešenia problémov týka – od analýzy až po samotnú exekúciu digitálnych stratégií.

Kde týchto tajomných tvorov stretneš a ako ich identifikuješ?

Chodia okolo teba. Niektorí vyzerajú normálne. Iní majú brady a štýlové tašky cez plece. Ľahko si ich pomýliš s hipstermi, no sú aj takí, ktorí sa maskujú psíkmi.

Tina obsadila nenápadne zadný stôl v HUBe s výhľadom na Hviezdoslava. Strategicky priviedla aj Améliu, prvého HUB DOGa, ktorý si všetkých získal a v HUBe pôsobí ako rekvizita na fotenie a natáčanie pri každej príležitosti.

Tina a Amélia

V práci obetuje Tina nervy len preto, aby náš digitálny svet bol jednoduchší. Svojou prácou žije aj súkromne. Druhý rok sa venuje organizácií SUX (pokračovanie AktaX) – Slovak UX Fórum, čo je neformálny meetup ľudí z oblasti UX designu a online marketérov. Stretávajú sa, aby sa jeden od druhého naučili viac o tom, čo je  to kvalitné dizajnovanie. Niektoré stretnutia sú o testovaní konkrétnych stránok, čo je aj pre laika veľmi prínosné, niektoré zas majú svojich hostí. Vďaka Tine ste mohli vidieť „ponadávať“ si na webky či e-shopy ľudí ako Martina Jurášeka z Pixel Federation, Adama Mareka z Viama, Ivy Jilekovej z Telefonica O2 CZ, Julessa Škoppa zo Sygic-u a ďalších.

Members breakfast

photo by Stanči Karellová

Stretni Tinu naživo a ak si HUB člen, pomôže ti aj hodinovou konzultáciou.

Prvého apríla je príznačný deň pre Tinu. Ráno patrí jej členským raňajkám v podobe paleo pudingu, večer zase verejnosti odprezentuje ďalšie SUX fórum. Tentokrát trochu inak – nielen o UI a UX, ale aj o bežných problémoch tejto komunity. Nech sa riešia, nech sa diskutuje.

A kto vie, čo ďalšie nám Tina prinesie. V budúcnosti sa určite chce venovať projektom s celospoločenským dopadom ako pomoc handicapovaným žiť kvalitnejšie v tomto meste alebo štáte. Nepohrdne ani kvalitnou kávičkou. Zrejme aj preto má jeden sen – robiť pre nejakú skvelú značku kávy a pokojne sa tak vrátiť k marketingovejšej práci.

Vo všetkom jej radi pomôžeme. Tina je typ člena, ktorý dokáže rozpáliť vravu a pohnúť veci v ktorejkoľvek téme. Rada rozvíja svoje okolie a tak, ak si aj ty naším členom, môžeš sa na ňu obrátiť. Venuje ti hodinu konzultácie a tvojej webke dá hlavu a pätu.

S jej pomocou si už nikdy pri weboch nepovieš  „it sucks!“