Impact Inkubátor – Final Pitch Day

147 prihlásených projektov. 3 odborné komisie. 23 vybraných tímov, z ktorých 18 sa stáva našimi členmi. 3 tímy vyhrali a 2 sme špeciálne ocenili. Takto by sa v skratke dal opísať Impact Inkubátor. Ten sme v pondelkový večer uzavreli. A úprimne, dlho očakávaný Final Pitch Day nás naozaj prekvapil.

Po večeroch, cez víkendy

Inkubačný proces nápadu či riešenia je sám o sebe náročný a je to výzva. Ak k tomu pridáte prácu, rodinu, bežné radosti aj starosti, vyjde vám to pekne nahusto. Napriek tomu dokázali tímy inkubátoru posledné 3 mesiace zabrať a absolvovali s nami 120 hodín workshopov a mentoringu s 22 externými lektormi a našim tímom. Každý pondelok a stredu večer, niekedy aj cez víkend. Prvú skúšku teda dali – ukázali svoj drive a výdrž.

Impact Inkubátor Final Pitch Day

Photo by Stanči Karellová

Mysli na inovatívnosť, udržateľnosť a predaj mi tvoj nápad

To boli v kocke kritériá výberu finálovej poroty na Final Pitch Day. Okrem toho sa posudzoval tím a jeho predpoklady na riešenie problému a exekúciu v danej oblasti. O poradí projektov a udelení celkových výhier rozhodovali Alexander Resch (CEO VÚB Banka), Matej Duriš (New Business Development Telekom), doplnení o Michala Jablonku (Limerock Advisory) a Braňa Šmidta s Jurajom Palovičom za Impact Hub tím. Spolu sme rozdali benefity za viac ako 17 500€, no pevne veríme, že ste si z nášho prvého inkubátora odniesli omnoho viac.

Impact Inkubátor Porota

Photo by Stanči Karellová

Potešil nás aj fakt, že si nejeden projekt doplnil svoj tím práve z ostatných účastníkov a medzi projektmi Memonik, Octago a Cirkus-kus tak vzniká nová spolupráca. Presne o tom by totiž dobrý inkubátor podľa nás mal byť.

A kto teda vyhral Impact Inkubátor?

Inovatívne slovenské ihriská, softvér pre lekárov a hra, ktorá má vychovať nových vedcov. Najviac porotu presvedčili tímy Octago, Chemplay a Gener.io.

Octago má za sebou viacero úspechov. Ich najväčšiu pridanú hodnotu vidíme v inovatívnosti konštrukcie ihrísk a ich flexibilnosti. Ich aplikácia či následné premiestnenie a upravenie je hračka. Ponúkajú tak nový rozmer zdravého životného štýlu pre rodiny aj mestá. Ich primárnou cieľovkou sú momentálne developeri, s ktorými rokujú o partnerstvách. A podľa poroty pre nich na trhu existuje aj významný priestor pre teritoriálnu expanziu a predaj.

Impact Inkubátor

Photo by Stanči Karellová

Chemplay tím študentov nám jasne dokázal, aký má Slovensko problém. Nerastie u nás nová mladá generácia vedcov. Namiesto toho sa množia humanitné odbory. Chémia je pritom všade okolo nás. Preto chcú začať zmenou už na základných školách. Momentálne hľadajú možnosti, ako ich hru preniesť do online sveta a skúsiť pokryť aj ďalšie predmety.

Impact Inkubátor Chemplay

Photo by Stanči Karellová

Gener.io vychádza z reálnej potreby jedného zo zakladateľov. Je rádiológ a denne píše niekoľko lekárskych nálezov. Na svete však neexistuje žiadne komplexné riešenie, ktoré by túto prácu uľahčovalo a zefektívnilo. Preto s kolegami a priateľmi vyvíja softvér, ktorý ušetrí lekárom až 50% času. Aplikáciu práve testujú samotní doktori a má aj prvých užívateľov.

Impact Inkubátor Gener.io

Photo by Stanči Karellová

Udelili sme aj dve špeciálne ceny venované spoločensky prospešným riešeniam – dizajnérskej hre Memonik pre nevidiacich a Hento – toto, zamestnávajúcej mentálne postihnutých ľudí, ktorí si svoj biznis plán postavili na profesionálnom cateringu a dizajnérskych výrobkoch.

Prekvapenie na záver

Svojim spôsobom sme vyhrali aj my. Impact Inkubátor bol našim pilotným projektom takýchto rozmerov a tešíme sa, že sa vydaril. Otvára nám to dvere na naplnenie ďalších plánov. Projekty – víťazné aj nevíťazné – nás prekvapili krásnou tortou a vďakou za uplynulé obdobie. Je skvelé, ak vašu prácu a energiu niekto takto ocení. Je to však aj veľký záväzok k tomu, aby sme latku naďalej zvyšovali.

Impact Inkubátor

Photo by Stanči Karellová

Na záver by sme radi poďakovali partnerom, bez ktorých by to celé nebolo možné, a ktorí podporili našu ambíciu do jedného roka od otvorenia spustiť profesionálny inkubátor – Nadačnému fondu Telekom a Nadácii VÚB. Sme vďační za partnerov, ktorí zdieľajú našu víziu.

A samozrejme všetkým lektorom, ktorí venovali čas projektom:

Kenneth Ryan a Anna Filippova z KPMG, Michal Jablonka z Limerock Advisory, Silviu Szkipala, Mirka Pastierová z Big Name Theory, Martin Krupa a Peter Jakuš z ui42, Lukáš Bakoš z Maxman Consultants, Marek Šulík z Visibility, Zuzana Bartošovičová a Andrej Adamčík z Hillbridges, Martin Horváth z Telekomu, Michal Blažej a Miška Kočiová z Lighting Beetle, Dušan Šemrinec, Norbert Nepela, Gabriela Janíková, Viktor Kostický, Rastislav Kuciak, Juraj Kováč, Petr Vítek z nášho networku aj Peter Havalda, Rastislav Forgáč a Ivan Kuchta z PwC – ďakujeme!