HUB Members: zo StartupAwards do Talianského akcelerátora až na americký trh.

Takto by sa dala nazvať rozprávka o slovenskom startupe Mentegram. Za ním však stoja chalani pragmatickí a dokážu hovoriť otvorene o lepších aj horších stránkach podnikania. Predstavujeme vám našich ďalších členov – Milana Steskala a Mareka Vavrečana z Mentegramu, ktorý vznikol s viziou zaplniť medzeru medzi doktormi a pacientami trpiacimi depresiou, závislosťami alebo inými chronickými chorobami.

Pre úspech je dobré mať čo-to odžité

Chalani neboli žiadni nováčikovia. Founderi Milan Steskal a Igor Holas boli dokonalá dvojka na rozbeh nevšedného riešenia. Igor má titul z Psychológie z Oberlin College, mastera z odboru Development and Family Sciences z university v Austine a Research Psychology PhD.

Milan zbieral skúsenosti v agentúrach ako Millenium, Kremsa, Digitask. Jednu aj sám založil. Obaja mali reálnu predstavu o biznise. Poznali sa dlho a keď Igor prišiel s nápadom vychádzajúcim z jeho vášne a oboru, Milana hneď presvedčil. Dávalo to zmysel. Americký trh poskytoval úplne iné možnosti, než tie okolité. Už len zvalidovať ideu…

Raketový štart

Nie nadarmo sa všetkým startup akciám pridáva punc raketkovej ikony. Takéto podujatia ozaj vedia nápady naštartovať. A verte či nie, aj na Slovensku. U Mentegramu to všetko začalo slovenským StartupAwards.sk. Písal sa rok 2013, ich tím vystupoval ešte vtedy pod názvom YouCognize. Práve tam spoznali Kena RyanaZreálnil ich snahy a dodal feedback, za ktorý sú mu vďační dodnes. Nasledovalo rozšírenie tímu o developerov a TechPeaks akcelerátor v talianskych Alpách a prvá investícia.

youcognize

zdroj: startupcamp

“Veríš tomu?”

K Igorovi a Milanovi sa pridal Marek. Sadli si okamžite. S Milanom sa poznali z agentúry, kde spolu robili. Kým Igor žije v USA a sústreďuje sa na daný trh, Milan a Marek sa pustili do developingu a lámania slovenských investorov. Šťastnou náhodou v ich príbehu bol fakt, že začínali spolu s funding trhom. Neulogy Ventures otvárala svoj fond a im sa naskytla medzi prvými príležitosť uchádzať sa o slovenské prostriedky. Prišlo stretnutie. Igor sa naň pripojil online, Milan a Marek pitchovali pred Neulogy ľudmi s pokorou, ale aj chuťou naplniť svoje sny. Kým Milan vysvetľoval potenciál riešenia, Marek schytal osudovú otázku, nad ktorou sa vždy rád zasmeje – “Veríš tomu?”. Odpoveď presvedčila a Mentegram získal svoj prvý seed funding vo výške 200,000 EUR na náklady spojené so spustením produktu a vytvorením predajnej pobočky v USA.

mentegram tim

Marek Vavrečan, Milan Steskal, Igor Holas

Americký sen?

Samotné riešenie sa odvíja od podmienok v zdravotnictve a systéme v Amerike. Trh je tam veľký ako celý európsky, no s jednotným jazykom. Nebolo o čom. Chalani spustili pilot a testovali. Potom prišiel zlom. Ich zameranie sa ukázalo príliš široké. O to ťažšie zasiahnuteľný segment. Riešenie si všetci pochvaľovali, ale len máloktorý doktor ho používal. Nebola tam správne silná potreba. Chyba nastala na začiatku procesu – svoje riešenie chybne zvalidovali.

Našli to svoje “ihrisko”

Od pôvodného zamerania sa posunuli chalani k novému – oveľa špecifickejšiemu trhu – psychiatrom. Ich marketom sa stali menšie ambulancie s viacerými lekármi.  Práve menším ambulanciám táto aplikácia umožňuje „vybaviť“ viac pacientov, za ktorých získavajú prostriedky z ich zdravotného poistenia. No zároveň im zeefektívňuje prácu, pomáha vidieť progres pacientov na jednom mieste a venovať sa  namiesto papierovačkám a administratíve diagnostike jednotlivých problémov dlhšie.  Vďaka Mentegramu je psychoterapeut schopný trackovať progres pacientov aj mimo priestorov svojej praxe a to iba prostredníctvom mobilného zariadenia. Mentegram podporili aj viacerí uznávaní poradcovia v oblasti duševného zdravia a psychiatri. Na konte má niekoľko odborných referencií. Jeho výhodou nie je len šetrenie času a efektivita pri práci samotného doktora, pacient si vie trackovať svoj progres a stav pomocou aplikácie aj sám.

Niekedy je terapia náročná a ťažká aj kvôli takej obyčajnej veci ako je naša pamäť. Terapeuti počúvajú od pacientov na sedeniach, že všetko je viac-menej v poriadku, momentálne sa cítim fajn. Zabúdajú na konkrétne horšie situácie a stav,  v akom sa nachádzali pred časom. Vďaka Mentegramu vieme obaja, pacient aj doktor, kedy tie ťažké chvíle boli a môžme lepšie pristúpiť k ich predchádzaniu..“ Jon Filitti, LMHCLicensed Mental Health Counselor.

Za najťažšiu časť procesu ich rozbehu považuje Milan sales – preklopenie sa do momentu, kedy majú možnosť svoje riešenie ukázať priamo psychiatrovi. Odtiaľ to už ide v drvivej väčšine s nadšením.

Od startupu k etablovanému riešeniu…

.. je dlhá cesta. Mentegram však na ňu vykročil dobre. Získal aj ďalšiu post- seed investíciu, ich 4 členný tím prijal nového Chief Medical Officera – Jacoba Freedmana, vidieť ich bolo na SXSW 2015 či ďalších medzinárodných konferenciách a svoje skúsenosti sa snažia odovzdávať na startup podujatiach, už v rolách mentorov. Rok 2016 chcú venovať rozvíjaniu konceptu a budovaniu profesionálnych vzťahov v miestnej odbornej komunite.

Milan a Marek pôsobia ešte stále zo Slovenska – nájdeš ich u nás v Impact HUBe. Je len otázkou času, kedy sa presťahuje bratislavská časť Mentegramu za tou americkou. Predtým však budú musieť čeliť ozajstnému problému, ktorý s takýmto krokom prichádza. Ako presvedčia na takúto razantnú zmenu svoje polovičky :)

Mentegram

HUB Memners’ Breakfast