“Generujeme oveľa viac dát ako nástrojov, ktoré by ľuďom pomohli sa v nich zorientovať a ušetrili by im čas. Podstata je nájsť riešenie, aby dáta dostali význam.”

Hackeri z 5 krajín sa stretli v Bratislave a hľadali inovatívne riešenia na 4 výzvy. Strávili sme s nimi spoločne 48 hodín a kládli si otázky, ako využiť moderné technológie na zjednodušenie práce lekárom a rýchlejšiu zdravotnícku pomoc? Ako zbierať a využiť dáta pre lepšie navigačné a lokalizačné služby a ako vďaka IoT a opendatám zlepšiť náš každodenný život? Prvý deň sa sformovalo až 12 tímov a ideí, vo finále sme videli 10 z nich a najlepšiemu riešeniu ponúkol akceleračný program hub:raum Krakow pomocnú ruku. Dokáže totiž zachraňovať ľudské životy. Aj o tom bol prvý InnovationHack.

Cez 50 účastníkov z 5 kútov Európy

Treba povedať, že sme takú účasť nečakali. Ani to, že prilákame tak veľa zahraničných účastníkov. Mnohí z nich boli už na tucte hackathonov po svete a tak to InnovationHacku dodalo zaujímavú atmosféru. UK, Švajčiarsko, Francúzko, Česko, Slovensko reprezentovali ľudia z IT, projektoví manažéri aj marketéri a spoločne vytvorili 12 multikulturálnych tímov.

INNOVATIONHACK ideapitch

Idea pitch photo by Natália Jakubcová

Vyhrávali vážne témy

Nápadov bolo mnoho, niektoré na spríjemnenie chvíľ s rodinou, niektoré riešenia ti zachránili hodiny strávené stratením sa v cudzine, no porotu najviac zaujali tie, ktoré zachraňovali to najcennejšie, čo máme – životy a čas.

3. miesto LifeClick by Gabriel Kerekeš, Samuel Vitko, Tomáš Pavlovič, Martin Bokša a Rastislav Arpáš.

LifeClick je mobilná aplikácia spájajúca ľudí v život ohrozujúcich situáciách s vyškolenými záchranári. Vďaka LifeClicku, doba, kým príde sanitka, môže byť využitá na získanie kvalitnej prvej pomoci od vyškolených záchranárov. Jednoducho vás to spojí s najbližšími takýmito pracovníkmi, ktorí sa môžu nachádzať v tom istom kine či reštaurácii, či len o ulicu ďalej. A vďaka ich rýchlemu zakročeniu sa môže predísť až 350 úmrtiam ročne na Slovensku.

LIFECLICK TEAM

LifeClick Team photo by Natália Jakubcová

 

FifeClick App

2. miesto Virtual Guide by Lukáš Platinský a Peter Ondrúška

Turistický sprievodca založený na využití augmented reality vo forme aplikácie v telefóne s prirodzeným UX pre užívateľov a jednoduchú tvorbu obsahu. Predstavte si appku, ktorá vás priamo navedie v 3D realite k bankomatu, ukáže kde a ako kúpiť lístok na MHD v cudzom meste a do ktorej môžete aj vy ukladať takéto užitočné informácie. Virtual Guide predstavuje bezprecedentnú presnosť navigácie a pokročilé vizuálne vedenie využívajúc najnovšie technológie počítačového videnia.

Virtual Guide

Virtual Guide team photo by Natália Jakubcová

1. miesto HealthAlert by Marek Vavrečan a Samuel Láska

HealthAlert vznikol v hlavách Mareka a Samuela po tom, ako zachytili článok s informáciou o najvyššom počte smrteľných infarktov na Slovensku z celej EÚ. Keď prišla výzva zapojiť sa do InnovationHack, využili ju.

HealthAlert Team photo by Natália Jakubcová

HealthAlert Team photo by Natália Jakubcová

“Generujeme oveľa viac dát ako nástrojov, ktoré by ľuďom pomohli sa v nich zorientovať a ušetrili by im čas. Podstata je nájsť riešenie, aby dáta dostali význam. Hackathony tomuto pomáhajú, hlavne, keď sa môžete stretnúť s novými ľuďmi, ktorí majú na tieto dáta iný pohľad.” Marek Vavrečan

Najťažším pre dvojicu programátorov bolo nájsť reálny feedback. Za 48 hodín nájsť človeka, ktorý by mal dostatočný backround v medicíne a ochotu venovať im čas a podeliť sa o jeho názor na ideu jednoduchého rozhrania analyzujúceho dáta namerané z Apple Watch. Bolo to ťažšie, ako si mysleli.

HealthAlert

HealthAlert

Health Alert

HealthAlert je riešenie, ktoré extrahuje dáta z Apple Watch, kontrétne tep srdca, spálené kalórie a aktivitu. Tieto údaje sa potom spracujú a identifikujú sa podozrivé hodnoty – v prípade ich riešenia – keď ma niekto nábeh na infarkt. Práve na toto zvýšené riziko vie HealthAlert šikovne upozorniť používateľa. Ten môže ísť ku doktorovi, ktorý sa vie k dátam jednoducho dostať cez krátky kód a rýchlo si vyfiltrovať tie, ktoré mu pomôžu pri diagnóze.

Hackathon

photo by Natália Jakubcová

Na final pitch hackathonu pred Jána Cifru (CEO Websupport), Petra Gála (Telekom), Pala Magica (Sygic), Filipa Fishera (JVC fund) a Braňa Šmidta (Impact HUB) stihli prísť všetci víťazi s hotovým dashboardom a ukážkou funkčnej appky. Okrem inovatívnosti sa hodnotil aj progres počas hackathonu či komerčné využitie a biznis plán za riešením.

InnovationHack Jury

InnovationHack Jury photo by Natália Jakubcová

Úspešné startupy a TOP firmy sharovali svoje know-how

Pre nás bol InnovationHack aj skúškou. Či sa aj u nás na Slovensku dá robiť hackathon vysokej úrovne. Či sa vieme spojiť. Organizovali sme ho spolu s partiou chalanov Marekom Zámečníkom, Dušanom Duffekom a Martinom Hauge. Spojili sme dva slovenské startupy, ktoré už získali investíciu Mentegram a Exponeu a TOP 3 firmy Sygic, Websupport a Slovak Telekom.

Dali sme dokopy silnú zostavu silných značiek a enit a dokázali, že spolupracovať sa dá. A práve takéto spolupráce a rôzne pohľady na vec dokážu priniesť kvalitu. Postupne.

Samozrejme je čo ešte zlepšovať a inovovať aj v samotnom InnovationHacku, veríme, že nebude našim posledným hackathonom.

InnovationHack Team

Marek Zámečník, Braňo Šmidt, Martin Joakim Hauge, Baška Klimek, Juraj Palovič a Dušan Duffek

Ďakujeme partnerom Slovak Telekomu, Websupportu, mediálnym partnerom Startitup, Startupers, SlovakSTARTUP a 150sec aj našim mentorom Palovi Magicovi, Martinovi Strýčkovi, Milanovi Steskalovi a najmä účastníkom za skvelý víkend. S ideami sa nelúčime, víťazi sa stávajú našimi členmi a každému dobrému riešeniu radi pomôžeme posunúť sa ďalej.