Final Pitch: Ktoré slovenské spoločensky prospešné riešenia sú najlepšie?

Finále Impact Inkubátora 2016

Takmer 3 mesiace workshopov, odborných konzultácií s mentormi a hodiny tvrdej práce. Nadišiel čas zhrnúť a vyhodnotiť čo sa projekty naučili, no hlavne zapracovali do svojich case-ov. Už druhý ročník Impact Inkubátora, ktorý realizujeme vďaka podpore Nadačného fondu Telekom, dospel do finále.

impact-inkubator-final-pitch-5-minPhoto by Natália Jakubcová

Večer 15. novembra sa u nás v HUBe vo vzduchu miešala nervozita, s očakávaniami a zvedavými debatami k Final Pitch prezentáciám. Na projekty čakala 5 členná porota na čele s Matejom Ďurišom z Telekomu spolu so šéfredaktorkou magazínu Profit Vladimírou Bukerovou, zakladateľom Limerock Advisory Romanom Čmelíkom a Branislavom Šmidtom a Jurajom Palovičom z Impact HUBu. Zadanie bolo jasné. Predstav porote Tvoje riešenie problému, ktorý adresuješ. Vysvetli udržateľnosť projektu a priblíž posun počas Inkubátora. Máš 4 minúty, predveď sa!

Ocenili sme víťazné projekty

Odznel Final Pitch 13 Social Business a Technology for Good riešení. Po kvalitnej diskusií a vyhodnotení základných kritérií prišla porota s menami víťazov.

impact-inkubator-final-pitch-4-minPhoto by Natália Jakubcová

Víťazom kategórie Social Business sa stal projekt United Colors.

Multifunkčné komunitné centrum, ktoré zriadilo sociálne prevádzky a chránené pracoviská, v ktorých zamestnáva osoby zo sociálne znevýhodneného prostredia a Združenia mladých Rómov. Presadzuje a využíva nástroje a politiky zamerané na sociálno-ekonomický rozvoj rómskych komunít a znevýhodnených skupín obyvateľstva v nepriaznivých životných podmienkach.

Titul víťaza kategórie Technology for Good si odniesol tím COrvus. 

Inovatívne technologické riešenie pre dotykové telefóny s OS Android, ktoré ich sprístupní nevidiacim a slabozrakým používateľom. Základ tvorí špeciálne plne ozvučené prostredie navrhnuté podľa potrieb zrakovo postihnutého. Operácie v tomto prostredí sú aj bez kontroly zraku veľmi jednoduché a rýchle, nakoľko nikdy nie je podstatné, kde sa človek displeja dotkne, ale aké gesto v danom momente vykoná.

Okrem víťazov udelil Impact HUB špeciálnu cenu prvému komerčnému bike-sharingovému systému na Slovensku – Zelenému bicyklu. 

Bike sharing, ktorý spája mestá a ich občanov a vytvára jeden celok, živý organizmus, ktorý komplexne rieši problematiku presúvania sa po meste i mimo nich. Momentálne úspešne funguje v Prievidzi a rád by sa rozšíril do okolia.

impact-inkubator-final-pitch-2-minPhoto by Natália Jakubcová

Ocenené projekty si rozdelili štartovací kapitál a benefity vo výške viac ako 12 000€. A všetky tímy prezentujúce na Final Pitch sa stali súčasťou našej pestrej komunity. Pri navrhovaní programu sme však dbali o to, aby účastníci získali oveľa viac ako “ocenenia.” Projektom, ktoré absolvovali jednotlivé bloky sme sa snažili pomôcť tak, aby boli v závere zdravšie, dlhodobo udržateľnejšie a zanechali za sebou stopu. Stopu, ktorá nespočíva len v atraktívnom designe, skvelej komunikácií alebo impozantných číslach. Efekt, ktorý prináša riešenia. Ekonomických, sociálnych, alebo ekologických problémov.

Riešiť výzvy svojho okolia udržateľne

Usilujeme sa pomáhať ľuďom, ktorí vnímajú problémy okolo ako výzvy a chcú ich riešiť udržateľne. Či už ide o inovácie vo vzdelávaní, zjednodušenie života hendikepovaným, efektívnejšie grantové poradenstvo, integráciu a pomoc znevýhodneným skupínám alebo zdravšie životné prostredie.

Validácia projektu, vycibrenie business case-u a možnosti financovania. 3 kľúčové témy, z ktorých každá posunula projekty o level vyššie. Veľmi nás teší, že projekty, ktoré prešli druhým ročníkom nášho Inkubátora mali silné zastúpenie v regiónoch a zmenu tak šíria celým Slovenskom. A sme radi, že súčasťou tohoročneho Inkubátora boli kvalitné tímy s kvalitnými ideami. O viacerých z nich bude ešte počuť. Svedčí o tom aj postup 2 projektov do finále Startup Awards.

Vďaka špičkovým lektorom a mentorom

Veľmi si vážime spoluprácu a ďakujeme všetkým špičkovým odborníkom zo startupového, podnikateľského, korporátneho ale aj neziskového sveta, ktorí sa na tohoročnom Inkubátore podieľali. Časom, energiou, cennými radami a skúsenosťami, ktoré s projektami zdieľali.

impact-inkubator-final-pitch-6-minPhoto by Natália Jakubcová

Tatiana Švrčková a Martin Horváth z Telekomu, Lucia a Šimon Šickovci z Pixel Federation, Kenneth Ryan a Marek Mihok za KPMG, Pavol Magic zo Sygic, Ján Cifra za Websupport, Sergej Kára z Dobre&Dobré, Marek Šulik, Maroš Galgóci a Zuzana Lehocká z Visibility, Lukáš Bakoš z Maxman Consultants, Viktor Kostický za miniFaktúra, Igor Polakovič z Centra pre Filantropiu, Martin Holič z hbr advokáti, Jaroslav Ľupták z Neulogy Ventures, Pavel Hrica za Nadáciu Pontis, Rastislav Kuciak z C.A.A.S., Lívia Handlovičová z NorthStar Consulting Group, Michal Stín z Truniversity, Anna Iarotska z Robo Technologies, Milan Steskal za Mentegram a Nikoleta Čeligová z Memonik.