Elektronický živec už aj v HUBe!

V našich peňaženkách máme neuveriteľnú moc. Len my rozhodujeme, komu naše peniaze dáme a začo. Či poputujú nadnárodným reťazcom alebo podporia lokálnu komunitu?

My tú našu spoločnosť podporiť chceme a preto sa dá aj u nás v HUBe už od začiatku novembra platiť lokálnou menou e-živcom!

Odkial sa lokálna mena živec vzala?

Jej vznik inicovala nezisková organizácia Živica a ľudia okolo nej, ktorých si mohlo stretnúť na oslave krásnych 15 rokoch fungovania v našom HUBe na konci októbra.

Lokálne meny fungujú po celom svete, rovnako ako Impact HUB network a pre nás nie sú žiadnou novinkou. Tú našu bratislavsko – zvolenskú menu inšpirovala lokálna bristolská mena Bristol Pound, ktorá funguje od septembra 2012 a bola jednou z prvých lokálnych mien v súčasnej Európe. Za ten čas stihli v anglickom Bristole vytvoriť komplexnú sieť partnerských obchodov a podnikov, preto lokálnou menou platí aj množstvo miestnych. Bristol Pound navyše získal podporu miestnej nezávislej banky a v meste zriadili aj bankomaty na lokálnu menu. Podobne ako náš slovenský živec funguje Bristol Pound papierovo aj elektronicky.

Na Slovensku živec funguje zatiaľ v dvoch mestách – Bratislave a Zvolene, no platiť ňou môžeš za rôzne produkty aj služby vo viacerých predajniach . Nájdeš ich na mape a v najbližších dňoch k nim pribudne aj náš HUB.

Čo je elektronický živec a ako níim vieš platiť?

Elektronický živec (tiež e-živec) je elektronická podoba lokálnej meny živec. Elektronickým živcom môžeš zaplatiť za naše bežné služby, stačí ti k tomu len smarphone a appka. Vytvoríš si svoj účet, stiahneš aplikáciu do mobilu a nakúpiš si e-živce. Potom si u nás alebo v ostatných miestach, ktoré túto menu podporujú, vyberieš, čo chceš a zaplatíš jednoducho priložením mobilu k nášmu systému cez NFC. Tí, ktorí majú staršie smartfóny, môžu zaplatiť prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadaním kódu z elektronickej účtenky. Takáto platba je bezpečná, obchodníkovi totiž zákazník neodovzdáva žiadne údaje z karty.

e zivec

Pomôž nám spoločne so Živicou a lokálnou menou živec budovať naše okolie ;)