Dnešná generácia ľudí má na všetko odpovede. Na jednu otázku nám však slová neprichádzajú tak ľahko – Kto pomôže?

Vtedy akosi všetci zmĺknu. Miška Pobudová a Katka Šimková pochodili svet a pomaly v nich dozrievala odpoveď. Chceli sa do spoločenskej témy utečencov zapojiť a nenechať sa ňou len ovládnuť.

Začalo to rozprávaním o tom, ako by sme mohli prispieť k riešeniu toho, čo sa deje v Iraku a v Sýrii.  Dnes riadia organizáciu Kto pomôže? a doteraz sa k nim pridalo vyše 1000 dobrovoľníkov. Pomáhajú utečencom, ktorí ostali na Slovensku s hľadaním ubytovania a práce, začleňujú ich do nášho spoločenského diania, nadväzujú priateľstvá.

12440706_822034474588855_6729005141676158459_o-min

Infografika Kto pomôže?

Vrátili sa do krajiny, kde nemajú namierené ani utečenci

Katka sa sa pôvodne na Slovensko vrátila len na pol roka dokončiť si slovenskú školu a chcela sa vrátiť späť do Bruselu.

“Šesť mesiacov sa predĺžilo na rok a ja som si počas tohto obdobia uvedomovala a vnímala, ako sa Bratislava začína postupne meniť, začali sa otvárať nové podniky, kde ste sa prestali cítiť ako nevítaní hostia, organizovať rôzne zaujímavé akcie.” Katka Šimková

Nakoniec neodolala a vrátila sa. Dohnal ju k tomu akýsi pocit zodpovednosti a vnútorného presvedčenia, že Slovensko o desať rokov nebude lepšou krajinou, ak sa o to nebudeme pokúšať už teraz.
Miška je na tom podobne. V zahraničí študovala od svojich 14 rokov. Nevie kde skončí, no “dnešok” chce venovať svojej domovine.

Rozhodli sa, že pomôžu ony

Katka vždy rada cestovala a v zahraničí mala možnosť spoznať rôznych ľudí z rôznych kultúr. Medzi jej veľmi dobrými kamarátmi radí aj moslimov, pochádzajúcich z arabských krajín.

Miška chcela vždy robiť niečo, čo sa dotýka spoločnosti. Niekoľko rokov späť žila v Jordánsku a pár z jej dobrých kamošov boli irackí utečenci, ktorí čakali na presídlenie do USA. Tam videla a spolu s nimi zažila, čo to znamená, keď niekto musel ujsť z domova a dúfa, že si bude môcť niekde inde vybudovať nový domov, no žije v neistote, neustále čaká na rozhodnutie úradov, upadá do depresie, nemá skoro žiadnu podporu finančnú ani morálnu.

Miška Pobodová

Kládli si otázku, ako sa vedia zapojiť. Ako vedia pomôcť ony. Spoločne dnes ťahajú organizáciu s názvom Kto pomôže.

Miška je koordinátorka projektu. S Katkou sa stretli na jednej konferencii o občianskej angažovanosti a odvtedy je Katka jedna z kľúčových ľudí. Dnes ich nájdeš v našom HUBe plánovať a riadiť niekoľko aktivít dobrovoľníckeho programu, ktorý rozbehli začiatkom roka.

IT kurzy aj voľno-časové aktivity

“Hľadali sme nejaké priateľské miesto, kde by sme mohli pracovať – preferovali sme co-working a z tých, čo v Bratislave sú, nás najviac oslovil Hub, pretože viac než ostatné dáva dôraz na spoločensky prospešné projetky a organizácie. A tam sa vidíme. “ Miška Pobudová

Vytvárajú voľno-časové aktivity s utečencami a dobrovoľníkmi. Úspešne v spolupráci s Accenture zorganizovali PC kurz pre 10 utečencov, ktorí z neho boli veľmi nadšení a tým, ktorí si počas jeho trvania hľadali prácu aj reálne pomohol v zamestnaní sa.

“Chceli by sme rozbehnúť vzdelávaciu platformu, v rámci ktorej by sme organizovali viaceré kurzy v spolupráci s ďalšími firmami a partnermi a prepájali tak aj účastníkov kurzov s potenciálnymi zamestnávateľmi.” Katka Šimková

KATKA ŠIMKOVÁ

Celé “toto” za sebou skrýva veľa hodín tvrdej práce. A fundraisingu. Téma utečencov je braná na Slovensku skepticky, no na šťastie sa veľa firiem angažuje aj v tejto téme. A dievčatá usilovne pracujú na tom, aby roztopili tento ľadovec ešte viac.

Okrem toho je ich snom rozbehnúť social business – projekt, ktorý si na seba zarobí sám s princípmi bežného biznisu no stále verný téme utečencov. Tak by sa mohli posunúť od grantov a donorov novým smerom a stať sa dlhodobo udržateľnými.

hub ranajky

HUB Members’ Breakfast v bodaní projektu Kto pomôže?

Veríme, že v HUBe sú na dobrom mieste a ak chceš priložiť ruku k dielu a pomôcť aj ty – neváhaj sa ozvať Katke a Miške. Dobrovoľníkov na prácu s utečencami majú už dosť, no akokoľvek pomôžeš ich organizácii (marketing, fundraising, pomoc pri hľadaní partnerstiev..), karma ti to nezabudne :)

 

FOTO : archív Kto pomôže, FB page Kto pomôže? a www.ktopomoze.sk

archív Katky Šimkovej a Michaely Pobudovej