Coworkingové koncepty, ktoré nastavujú trend vo svete

Tri obrovské networky a komunity, ktoré spájajú desiatky miest a tisícky ľudí – WeWork, NextSpace a Impact HUB. Objavujú sa v každom rebríčku top coworkingov na svete aj jednotlivých regiónov. Čo majú spoločné, akú hodnotu prinášajú? A prečo sa ti oplatia viac, ako lokálne pracovné priestory?

WeWork network: „To create a world where people work to make a life, not a living.“

WeWork vznikol v 2010 s myšlienkou vytvoriť krásny zdieľaný priestor a kancelárie. Vybudovať komunitu ľudí. Vybudovať miesto, kde môžeš rozvíjať svoju individualitu, ale si súčasťou väčšieho celku. Prinášajú skvelý content neobyčajných projektov z ich coworkingu.

Najrozšírenejší sú v USA, nájdeš ich aj v mestách ako San Francisco, New York, London, Berlín a Tel Aviv. Momentálne sú otvorení v 32 destináciach na svete. Spomedzi všetkých platforiem a sietí majú najdômyselnejší systém prepájania členov cez eventy, spoločné programy, interné systémy a mobilnú aplikáciu.wework

WeWork Seattle umiestnil v rebríčku TOP 100 Coworking Spaces in the U.S. 2015 na 74.mieste a WeWork London je jednou z najmodernejších komunít freelancerov a malých tímov.

NextSpace “We are a thriving community of independent professionals, entrepreneurs, freelancers and remote workers out to make a living and a life on our own terms.

Najviac pobočiek v americkom rebríčku najlepších coworkingov si minulý rok uchmatol NextSpace. Jeho najlepšie priestory nájdeš v Berkley, Potrero Hill, Los Angeles, Santa Cruz, San Francisco, San Jose, Venice Beach. Ide o prosperujúcu komunitu nezávislých odborníkov, podnikateľov a živnostníkov, ktorí si zarábajú sami na seba a žijú život podľa vlastných podmienok a predstáv. Zatiaľ sa rozbehol “len” za mlákou.

Stretneš tu kóderov, web dizajnérov a vývojárov, brand manažérov, social media stratégov, právnikov aj konzultantov. Skoro všetky priestory NextSpace sa umiestnili v top 100 coworkingov. Najvyššie San Francisco na 21.mieste.

nextspace

Impact HUB: „An innovation lab. A business Incubator. A social enterprise community center. We are a network of collaborators focused on making a positive impact in our world.“

Impact HUB vo svete oslávil rovnako ako WeWork 10 rokov, na Slovensku sme otvorení niečo vyše roka. Uchytili sme sa už vo vyše 70 mestách po svete, v Európe, v Amerike, v Ázii a nájdeš nás aj v Afrike. Sme momentálne najrožšírenejšia globálne pôsobiaca sieť. Spájame a rozvíjame spoločensky prospešné modely podnikania, napomáhame rozvoju udržateľných sociálnych inovácií a vytvárame priestor pre rôzne inovatívne komunity. Venujeme sa primárne projektom, ktoré majú zmysel a význam aj pre spoločnosť, okolie, životné prostredie. Okrem priestoru prinášame po celom svete viac ako 22 komplexných inkubačných či akceleračných programov.

#1 Impact Hub Oakland sa stal jednotkou medzi americkými coworkingami a v rebríčku najoblúbenejších sa umiestnili aj HUB LA (nesúci ešte pôvodné meno nášho networku), Impact HUB New York či Berkley. V Európe zas máme najbližšie položené miesta Prahu – Brno – Bratislavu a Viedeň. Práve  Viedeň je zaujímavá pre bohatý programing a inkubačné/akceleračné procesy. Praha zas ponúka jeden z najväčších coworkingových space-ov v strednej Európe.

impact-hub-oakland

Každý z daných konceptov má svoje špecifiká a výhody. Všetci však máme niečo spoločné – možnosti, ktoré vieme poskytnúť lokálnym trhom:

  • sieť kontaktov a informácii ti pomôže preraziť v nových krajinách

Najmä pre začínajúce biznis riešenia vedia byť case studies z ostatných trhov, v podobe príbehov členov, skvelým zdrojom inšpirácie a lessons learned.

  • pohodlnejšia adaptácia a možnosť plnohodnotnej práce pri pracovných cestách

Ak pravidelne cestuješ, využitie rovnakého konceptu ti padne vhod. Vieš čo môžeš čakať. Rovnaká atmosféra, rovnako nastavený ľudia, napriek kultúrnym rozdielom po prejdení hraníc si medzinárodné koncepty celkom udržujú svoj jednotný smer a procesy.

  • networky spravidla spája silná vízia a hodnoty

Ak chceme robiť zmenu, je potrebná hybná sila. My ju v Impact HUBoch máme, dokopy nás je veľa a keď hovoríme o potrebe spoločensky prospešného modelu podnikania, sociálnych inováciách a konkrétnych krokoch k udržateľnosti – svet začína počúvať. Sami by sme veľa vody nenamútili, no keď je nás cez 16 000, už sa to dá.

  • jedenkrát zaplatíš

Svetové koncepty prinášajú aj veľa inovácií a jedným z benefitov je určite aj international membership. My sme ho pilotne naštartovali s Prahou, Brnom a Ostravou, americké HUBy sú na tom ešte ďalej. No aj v rámci Európy sa môžeme čoskoro tešiť na ďalšie výhody. Plány sú veľké :)

Globálne siete ti jednoducho ponúkajú flexibilitu a pridanú hodnotu vtedy, keď to potrebuješ. Uľahčujú pracovné cestovanie, získavanie relevantných informácii a kontaktov pri vstupe na iné trhy.