Ak chcete mať slobodu v práci, je v tíme potreba mať veľa zodpovedných ľudí, ktorých netreba kontrolovať

Na škole si vypočuli prednášku o vtedy ešte nie veľmi známom programe pre projektantov a tak sa zo záujmu v ňom spolu naučili projektovať. Neskôr ich to priviedlo k veľkým projektom napríklad aj pre Dubaj a dostali sa až na pozíciu BIM manažérov. Rozhodli sa, že pomôžu rozbehnúť BIM aj na Slovensku a to ich doviedlo až k založeniu firmy ProRevit. Naši členovia- team ProRevit.

prorevit

Práve Revit je program pre projektantov v ktorom robia a ponúkajú preň podporu a Pro v názve označuje, že sú v tom programe profesionáli. Neprojektujú a nekreslia výkresy ručne, ale ani v 2D a v CAD programoch. BIM (Building Information Modeling) je digitálny 3D model, ktorý reprezentuje budovu. Nie len čo sa týka tvaru a hmoty, ale obsahuje priamo aj informácie ako fyzikálne vlastnosti materiálov, cenu prvkov, rôzne informácie od výrobcov a pod. BIM projekt je výhodný v tom, že ponúkne investorovi transparentnosť, cenu materiálov veľmi sa blížiacu skutočnosti, alebo detekciu potenciálnych kolízií na stavbe a pod.

Kto je za tým celým?

ProRevit založili Alfréd Freďo Takáč a Miro Šustek, ktorí sú spolu bok po boku už od výšky. „Freďo sa venuje firme po stránke technickej a projekčnej. To znamená, že hovorí čo a ako budeme projektovať, resp. kresliť v Revite. On má v tomto hlavné slovo. Ja sa zase vo firme venujem ostatným veciam. Čiže riešim administratívu, platby, komunikujem ohladne projektov, zhanam nove a podobne veci.“, vraví Miro. Ďalším kolegom je Palko Uhrín, ktorý projektuje a pomáha Fredovi riešiť zložitejšie technické veci. On priviedol aj architektku Lucku Trangošovú, ktorá počas štúdia v Madride robila ateliér u Tuňóna a skvele sa hodila k chalanom do tímu. Ďalšia kolegyňa je Simča Remeňová, ktorá robí projektantku spolu s Luckou a najčerstvejším kolegom je architektka Natka Kostelníková, Paliho priateľka, ktorá študovala architektúru v Dánsku.

„ Každý projekt je iný, potrebuje zvlášť nastavenia a prístup.“

V Dubaji, ako aj vo vyspelejších častiach sveta sa snažili projektovať metodikou BIM a tak sa chalani naučili viac ako by sa naučili tu na Slovensku.
„Vedeli sme že BIM manažéri tu na Slovensku nie sú a tak sme chceli ponúkať architektom a projekčným kanceláriám túto službu doma. V jednej firme napr. dva dni v týždni, poriešiť u nich problémy, nastaviť veci, ďalšie dni ísť do ďalšej firmy a tak dookola.“
Časom však narazili nato, že firmy očakávajú, že im všetko nastavia a potom sú v suchu, BIM manažéra im už netreba.
„ Každý projekt je iný, potrebuje zvlášť nastavenia a prístup. Preto sa to nedá raz všeobecne nastaviť. Potom na tom pohoria a systém im nefunguje. Vieme to z vlastnej skúsenosti a sami si nastavujeme každý projekt zvlášť a odznova.“

Aby nabrali skúsenosti s projektami aj tu na Slovensku pustili sa do projektovania budov metodikou BIM. „Takto nám budú firmy viacej veriť a dúfame, že sa nám už nestane také, že klient povie OK, dobrý nápad, referencie máte, ale z Dubaja, tam je možné všetko, tu by to nefungovalo… a podobne.“
Aktuálne majú okrem zopár vlastných zakázok hlavne väčšie projekty zväčša pre nejakú väčšiu slovenskú projektovú kanceláriu. „Vedeli sme, že takto sa rýchlejšie dostaneme k väčším projektom a hlavne k takým, kde sa BIM oplatí a má zmysel.” Okrem BIM manažovania a projektovania robia tiež architektonické súťaže, prípadne školia a robia workshopy pre študentov aj širokú verejnosť.

prorevit

„Ak ľudí práca baví a o problémoch sa otvorene komunikuje má to dosť blízko k šťastnej firme.“

Chceli patriť do nejakej komunity, kde môžu získať nie len kontakty na grafika, copywritera, marketéra, pripadne iného šikovného člena tímu, ale aj sa inšpirovať firmami a ľuďmi okolo seba.

„Nechceli sme byť viazaní k nejakému priestoru. Niečo ako digitálne nomádstvo. Nezáleží na tom, kedy a kde jeho prácu spraví, doležíte je, že napríklad na konci týždňa je hotový web. Takto by som si ideálnu prácu predstavoval aj ja. Samozrejme, robíme povolanie, kde je dôležitá tímová práca a určité pracovné pozície vyžadujú prítomnosť vo firme, alebo aspoň občas. Aktuálne napríklad náš Palko a Naty práve 3 mesiace surfujú v Portugalsku a popri tom robia pre nás a robia perfektne. Podľa mňa to funguje preto, lebo majú disciplínu, sú zodpovední a práca ich baví. “
„Myslím si, že ak chcete mať slobodu v práci, je v tíme potreba mať veľa zodpovedných ľudí, ktorých netreba kontrolovať. Ak ľudí práca baví a o problémoch sa otvorene komunikuje, potom všetko ide ako má a to má dosť blízko k šťastnej firme.“

Aktuálne má ProRevit v pláne písať blog o Revite a práci BIM manažéra. Do roka by radi rozbehli, alebo sa zúčastnili na projekte, ktorý budú projektovať metodikou BIM nie len oni, ale aj projektanti TZB, statik a pod. Kompletný BIM projekt na území Slovenska. „A dlhodobým cieľom je vybudovať firmu, resp. vytvoriť tím architektov, projektantov, realizátorov a výrobcov, ktorým bude pomocou softvérov a najmodernejších poznatkov z projektovania skvele fungovať spolupráca na spoločnom inteligentom projekte, “ dodáva Miro.