HUB Members: Ako naštartovať mladých – príležitosť DofE

Sedel si v škole. Venoval si sa sa teórii a postupne sa z teba stával ekonóm, IT-čkar alebo botanik. Ak si mal šťastie, uvedomil si si, že ti niečo chýba. Akýsi hlbší rozvoj, impulz, ktorý by ťa naštartoval aj v iných oblastiach. Podarilo sa ti to nájsť a dnes si jeden z lídrov a budovateľom svojho okolia. Pre mladých ľudí na Slovensku prináša túto možnosť DofE, jeden z prvých projektov vznikajúcich v HUBe.

„Hľadaním sa“ si prešiel takmer každý z nás.  Presne s tým chce mladým ľuďom pomôcť  program The Duke of Edinburgh International Award Slovakia, skrátene DofE.  Mladým vo veku od 14 do 24 rokov chce pomôcť stanoviť si ciele a naštartovať sa.  Ľudia za týmto komplexným rozvojovým programom pre mladých veria, že stredoškoláci, a vlastne už aj žiaci základných škôl, by sa mali rozvíjať ďaleko viac, ako im to umožňuje dnešný vzdelávací systém. Práve preto svoje snahy smerujú zakladatelia Marián Zachar a Miloš Ondrášik v začiatkoch na študentov stredných škôl.

dofe-min

Spoznaj príbehy absolventov tohto nevšedného programu.

Ako DofE funguje?

DofE vyškolí vedúcich programu, ktorí následne fungujú  na školách, v centrách voľného času, detských domovoch či vo firmách.  Tí pomáhajú študentom popri klasickom štúdiu stanoviť si vlastné ciele v oblastiach rozvoja talentu, športových aktivít, dobrodružných expedícií a dobrovoľníctva. Sledujú a usmerňujú napĺňanie týchto cieľov. Celý program prebieha na troch úrovniach – bronzová, strieborná a zlatá, ktoré sa líšia dĺžkou trvania a minimálnym vekom účastníkov. Bronzová úroveň trvá minimálne 6 mesiacov, kým zlatá minimálne 18.  Po úspešnom absolvovaní jednej z úrovní získaš cenu v podobe medzinárodne uznávaného certifikátu, ktorý sa stane hodnotnou súčasťou tvojho životopisu. Čo je však omnoho dôležitejšie, program ti pomôže vybudovať cieľavedomosť – schopnosť nastaviť si a aj dosiahnuť v živote ciele. A podnieti prirodzenú motiváciu na sebe dlhodobo pracovať.

Marián Zachar

„Chcel som v živote zanechať stopu. Nie drahé auto, veľký dom alebo kopu peňazí. Niečo čo má význam,“  Majo Zachar.

Po štúdiu politológie a medzinárodných vzťahov v Prahe a Paríži sa Majo vrátil domov.  Stáž v NRSR, skúsenosti z Ministerstva školstva a LEAFu v ňom utvrdili presvedčenie, že práve cez vzdelávanie vieme meniť spoločnosť k lepšiemu a reagovať tak na domáce výzvy, ktorých je neúrekom.

Miloš Ondrášik

Ak sa mladým venuješ v ich voľnom čase, rešpektuješ ich a veríš, že dokážu viac, ich kvalita života sa zlepší. Vďaka dobrovoľníckej skúsenosti si uvedomia, že môžu pomôcť aj ostatným vo svojom okolí,“  Miloš Ondrášik.

Miloš  sa už od 16tich venoval dobrovoľníctvu ako animátor, keď doučoval deti a mladých z rómskej komunity. Organizoval  tiež rôzne projekty cez program Mládež v akcií a profesionálne pôsobil vo viacerých mládežníckych organizáciách ako napr. Iuventa a Plusko.  S Majom pracovali v podobných oblastiach a tiež  užšie spolupracovali.  „Podobné aktivity mi zmenili život a viem, že majú potenciál pomôcť uspieť všetkým mladým ľuďom, ktorí niečo podobné zažijú.“ Inšpirovaní známym, ktorý DofE absolvoval, sa teda rozhodli priniesť tento program na Slovensko.

V rámci projektu sa  Miloš venuje Miestnym centrám, ktoré  program poskytujú pre svojich mladých ľudí, starostlivosti o vyškolených Vedúcich programu a nastavovaniu kvality programu. Majo má zasa na starosti plánovanie, nadväzovanie partnerstiev, fundraising a HR.dofe

Začať v malom, postaviť základy a hokejkovo rásť.“

To je motto, ktorým sa Majo s Milošom riadia. Pracujú na tom, aby každý mladý človek na Slovensku dostal príležitosť absolvovať ich program. Chalanom chýbal priestor podporujúci social impact myšlienky, a my sme radi , že zakotvili u nás. Do HUBu ich prišiel podporiť aj p. prezident Andrej Kiska. Okrem iného by radi vyhrali majstrovstvá Slovenska neziskoviek v stolnom futbale a dotiahli stolný futbal aj na Hviezdko.  :)

DofE - návšteva prezidenta

Autor HUB Príbehu: Adam Brocka
Autorka fotografií: Stanči Karellová, fotoarchív DofE