1x zaplať – 2x dostaneš. Spoločensky prospešný biznis existuje. Aj na Slovensku.

Spoločensky prospešný biznis existuje a dá sa robiť udržateľne a ziskovo. A ako najnovšie dokázal jeden projekt z nášho inkubátora, vie byť aj komunikačne odvážny a vtipný. Predstavte si ideu, ktorá dáva prácu tým, ktorí ju inak len veľmi ťažko dostanú. Dobrý pocit všetkým zainteresovaným – poskytovateľom, prevádzkovateľom aj klientom. A k tomu všetkému búra predsudky a bariéry. Takým biznisom je rozbiehajúca sa služba Deafinitely Clean, ktorú sme spoznali vďaka nášmu programu.

Impact Incubator

Photo by Stanči Karellová

V našich peňaženkách máme neuveriteľnú moc

My rozhodujeme, čo si za naše peniaze kúpime. Aký produkt, akú službu. Či bude “dovezená” alebo slovenská. Či dáme prácu tým alebo tamtým. Túto moc si my v HUBe uvedomujeme, a preto vždy keď sa to dá, obzeráme sa po tom, komu vieme takto pomôcť.

Tak sa stalo, že vďaka inkubátoru a vďaka Deafinitely Clean sme od decembra privítali u nás pani Máriu. Najprv vždy v utorok, dnes sa už vidíme 2x do týždňa. Získali sme profesionálne služby, spoznávame ďalšie svety a pomáhame podnikaniu, ktoré má zmysel. Jedenkrát zaplatíme, dvakrát dostaneme.

Impact Incubator

Photo by Stanči Karellová

Deafinitely Clean sú skupina nepočujúcich žien a mužov. Niektorí sú na materskej, dôchodku, či študujú. Upratovanie ponúkajú ako príležitostnú prácu, ktorá im pomáha zvýšiť príjem. Poznáte ich príbehy. Môžete si zvoliť svojho obľúbeného pomocníka. Presne viete, koho podporíte. Projekt sa prihlásil aj do nášho Impact Inkubátora počas minulého leta a spolu sme strávili niekoľko mesiacov tréningu. Hoci nevyhral, nás si jednoznačne získal.

Erika, Lucia, Iveta, Mária, Ján, Veronika aj Martina spolu s dočasnými upratovačmi dnes stíhajú pokryť potreby troch firiem a niekoľkých domácností. Medzi nimi aj nášho Impact HUBu.

deafinitely clean

“Upratovanie bez zbytočných rečí“

Týmto claimom nás na Final Day Pitch odrovnali. S vtipom a ľahkosťou riešia vážnu tému zamestnania nepočujúcich. A ich izoláciu.

  • Všetko čo pre kvalitný upratovací servis a dobrý pocit na duši musíš urobiť je ísť na ich web.
  • Vyplníš dotazník a na základe neho sa ti ozvú.
  • Alebo si môžeš rovno vybrať, s kým chceš spolupracovať a osloviť priamo jeho.

Mnohí z nás si bežne myslia, že komunikácia s nimi je takmer nemožná. Že musia ovládať posunkový jazyk. Že si s nimi vlastne nemajú ani čo „povedať“. Opak je však pravdou. Netvrdíme, že je hračka dorozumieť sa s nepočujúcim. Dá to svoju námahu obom stranám, no dá sa to. Sami sme od otvorenia Impact HUBu spoznali vďaka aktivite Mesiac nepočujúcich od Nadačného fondu Telekom a skrz diskusie Voices mnohých výnimočných ľudí. Ktorí vás ohúria tak, že zabudnete, že váš obdiv nepočujú a že nie sú úplne ako my. Zabudnete na všetky rozdiely.

Toto je cieľ

V Impact HUBe sa snažíme podporovať práve takéto druhy podnikania. Ani neziskovka, ani čisto komerčný podnik. Niekde medzi nimi sa podľa nás nachádza budúcnosť v službách aj produktoch. Mnohé začínajúce spoločensky prospešné projekty však majú problém so základným nastavením biznis plánu a narážajú na rôzne prekážky a obmedzenia. Problémy majú aj so základným financovaním v úvodných fázach podnikania. A aj to chceme spoločne s našimi partnermi dlhodobo meniť.

 

Autor: Baška Klimek

Editor: Stanči Karellová, Adam Brocka